Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

VZP odsuzuje lidi k smrti, naznačuje moderní centrum na léčení rakoviny

VZP odsuzuje lidi k smrti, naznačuje moderní centrum na léčení rakoviny
Protonové centrum v Praze | zdroj: Parlamentnilisty.cz

ROZHOVOR Protonové centrum v Praze, které je nejmodernějším zařízením svého druhu na světě, dokáže léčit onkologická onemocnění mnohem šetrnějším způsobem než dosud užívané metody. Všeobecná zdravotní pojišťovna přesto odmítá do pražského zařízení posílat své pojištěnce. Vladimír Šulc z protonového centra pro ParlamentníListy.cz naznačuje, že proto VZP mnohé pacienty odsuzuje k smrti.

V jaké fázi se momentálně nachází jednání (či nejednání) se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a její úhrady léčby v protonovém centrum v Praze jejím pojištěncům?

Bohužel, v současné době žádné jednání mezi protonovým centrem a VZP neprobíhá. Ředitel Zdeněk Kabátek prohlásil, že nemá o čem jednat. Požádali jsme tedy o zprostředkování schůzky předsedu správní rady a náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska, termín byl několikrát posunut, ale nikdy ke schůzce nedošlo ani touto cestou. My jsme připravení sednout si okamžitě ke stolu, i přes urážlivou kampaň, kterou si státní zdravotní pojišťovna proti protonovému centru objednala.

VZP stále opakuje, že cena, kterou jí nabízíte, je vyšší než v Mnichově, čemuž se však bráníte. Čím si to vysvětlujete?

Nabídli jsme léčbu karcinomu prostaty a plic za poloviční cenu, než je údajný paušál v Mnichově. A dokonce je o třetinu nižší, než VZP ochotně a bez průtahů platí na fotonových pracovištích. Samozřejmě, jsou také ozařovací plány komplikovaných diagnóz, zejména u dětí, které vyžadují i přes třicet frakcí, tedy počtu ozáření. Pokud by však VZP uzavřela s protonovým centrem smlouvu, která jí přednostně garantuje péči pro její pojištěnce, dostala by se nakonec na cenu, která je pod onou uváděnou z Mnichova. Mimochodem, ředitel pražského centra, profesor Manfred Herbst, který osm let vedl mnichovské centrum, o takovém paušálu vyjádřil, mírně řečeno, závažné pochybnosti. Naopak ředitel největší radiační onkologie na světě v Pensylvánii James M. Metz nedávno uvedl, že nechápe, proč doktoři posílají děti na fotonovou terapii, když jsou k dispozici protony.

Šéf VZP Zdeněk Kabátek několikrát v médiích prohlásil, že pojišťovna zajistí protonovou terapii všem, kteří to budou potřebovat. Jaká je podle vás skutečnost?

Celý proces byl nastaven natolik komplikovaně a zdlouhavě, aby se pacient na protonovou léčbu prakticky vůbec nemohl dostat. A to nejen do pražského centra, ale ani do tolik omílaného Mnichova nebo kamkoliv jinam ve světě. Stojí za to připomenout, že léčba protonovým svazkem je ambulantní, tedy pacient a rodinní příslušníci, kteří jej doprovázejí, musí ještě počítat s nemalými výdaji na cestování, ubytování, stravu, tlumočnické služby a další náklady nesouvisejícími bezprostředně s léčbou. To představuje při dvouměsíční léčbě částku až ve statisících korun. Pro lékaře je mnohem jednodušší provést ozáření v ČR na fotonových přístrojích, než připravovat pro zahraniční pracoviště zprávy v cizím jazyce a vést s nimi komunikaci.

Kdyby Zdeněk Kabátek myslel svá slova vážně, zajistil by protonovou léčbu pro patřičný počet svých pojištěnců.  Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF), která je v radiační léčbě nejvyšší autoritou v České republice, uvádí, že protonová terapie je mimořádně přínosná pro 10 až 15 % českých pacientů. Ročně se na ozáření posílá zhruba 30 000 pacientů. Je to tedy 3 až 4,5 tisíce nemocných, kteří by potřebovali zcela jednoznačně protonovou léčbu. VZP má asi 60 % všech pojištěných. Takže by pan Kabátek měl tuto nejmodernější a šetrnou léčbu zajistit ročně minimálně pro 1800 svých pojištěnců. 

Zdroje: