Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Vyrovnání státu s církvemi se vzdálilo. Místo zákona mohou přijít žaloby

Vyrovnání státu s církvemi se vzdálilo. Místo zákona mohou přijít žaloby
zdroj: tisková zpráva

Schválení zákona o církevních restitucích už bylo na spadnutí, ale odmítnutí daňového balíčku ho oddálilo minimálně do prosince. Církve, kterým stát dvacet let nevrací komunisty zabavený majetek, začínají pomalu uvažovat, že se svých práv domohou u soudů.

Reálnost jejich šancí potvrdilo i rozhodnutí Ústavního soudu v případě farnosti v Novém Bydžově.

První pokus o vyrovnání státu s církvemi učinila na konci devadesátých let vláda Miloše Zemana, tehdejší návrh se však církvím nezamlouval. To návrh Topolánkova kabinetu už pro ně byl přijatelný, ale zase neprošel sněmovnou. Do třetice se letos i navzdory senátnímu vetu zdálo, že by se vyrovnání státu s církvemi mohlo uskutečnit. Neschválení daňového balíčku však vedlo koalici ke stažení zákona z programu schůze, a tak na něj dojde nejdříve v prosinci.

Přitom ve svém nálezu z 1. července 2010 označil Ústavní soud dlouhodobou nečinnost parlamentu, spočívající v nepřijetí zákona o restituci církevního majetku, za protiústavní. Není se co divit, že církve, kterým stát dvacet let nevrací komunisty zabavený majetek, začínají pomalu uvažovat, že se svých práv domohou u soudů.