Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Vyhozená hajzlbába, šílený prezident. Schwarzenberg hovořil o sesazení Zemana

Vyhozená hajzlbába, šílený prezident. Schwarzenberg hovořil o sesazení Zemana
Karel Schwarzenberg | zdroj: Isifa.com

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v Olomouci před občany naznačil, že chce zpět do Poslanecké sněmovny proto, že ho štve Miloš Zeman. Kromě toho přirovnal pád Petra Nečase k záškoláctví premianta a opřel se i do Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, které prý nemá obsah. Hovořilo se ale také o reformě vysokého školství, socialistické TOPce a agentu 009.

„Pan předseda Karel Schwarzenberg se zdržel na pivu s občany v Prostějově, přijde o deset minut později,“ informovala volební manažerka TOP 09 v Olomouckém kraji Kateřina Šišková asi stovku převážně netrpělivých studentů, kteří v úterý večer dorazili do sálu Reduta Moravské filharmonie Olomouc.

Několik minut nato ministr zahraničí a prezidentský kandidát vstoupil do poloprázdné místnosti, avšak za hlasitého aplausu přítomných. „Je naprosto jasné, že většina lidí je strašně zklamaná z průběhu prezidentských voleb, ale to nejhorší je, že se šíří nálada, že se nedá nic dělat. Neobávám se ani komunistů, ČSSD nebo prezidenta Zemana, ale toho, že lidé nepřijdou k volbám,“ řekl na úvod Schwarzenberg.

Do politiky jde i kvůli Zemanovi

„Mrzí mě, že nejdu znovu do politiky proto, abych lidem pomáhal nebo z podobných ušlechtilých důvodů, ale někteří politici mě tak štvou, že jsem se rozhodl proti nim bojovat,“ přiznal poté Schwarzenberg v narážce na prezidenta Miloše Zemana a jejich vzájemné dohady kolem dodržování Ústavy a ústavních zvyklostí. Volbám se pak věnoval ještě v závěru debaty.

Spolu se Schwarzenbergem byl na pódiu emeritní rektor Univerzity Palackého v Olomouci a bývalý senátor za ODA Josef Jařab, který akci moderoval. „Schwarzenbergové vždycky bojovali, že?“ zeptal se v reakci na předchozí slova předsedy TOP 09 Jařab. „Ale jo, jen jsme byli obvykle na straně, která prohrávala,“ reagoval Schwarzenberg, čímž pobavil posluchače.

Nechcete být raději socialisté, když jste zvýšili daně?

Po chvíli přišel dotaz z publika. „Vaše strana prosadila radikální zvýšení daní, zavedla nové úřady, čímž došlo k byrokratizaci státního aparátu a na poli zahraniční politiky jste prosadili ztrátu suverenity České republiky na úkor Evropské unie. Proč při této politice se raději neprofilujete namísto konzervativní nebo pravicové strany jako strana sociálně demokratická nebo spíše socialistická? Bylo by to přehlednější pro voliče,“ poznamenal posluchač.

Klausovo pojetí pravice ne

„To je velmi přehnané tvrzení,“ oponoval Schwarzenberg. „My jsme konzervativní strana. Já nemám rád to dělení na pravici a levici. Tyto pojmy pocházejí z konce osmnáctého století a mají málo s dnešní realitou co dělat. Pravicová strana, jak to říkal Václav Klaus, to nejsme a také nechceme být. Klausovo pojetí pravice nemám rád,“ mračil se někdejší ministr zahraničí.

Čistky úředníků a hajzlbába

Poté byla řeč o zákonu o státní službě. „Sotva nastoupí nová vláda, provede se čistka a přívrženci staré vlády jdou do háje a přicházejí noví. V Německu nebo USA po volbách vymění akorát náměstky na ministerstvech, ostatní úředníci zůstávají, ale u nás je odložená i hajzlbába,“ řekl k tomu Schwarzenberg.

Následně zhodnotil pád premiéra Nečase a celé vlády. „Bylo to nešťastné, jako z červené knihovny. Petr Nečas pracoval v politice celý život, snažil se a byl to slušný chlap. A najednou tak dopadne. Je to ovšem tragédie člověka, který byl vždycky tak trošku premiant, vždycky se hlásil, nikdy nepřišel o pět minut pozdě a nikdy nebyl záškolákem. Bohužel se dozvěděl ve svých čtyřiceti letech, jaká nákaza a ohrožení čeká za školou. A nevyvinul dostatečnou imunitu. Je mi ho líto, když vyvádí takové kousky. Tento pád byl strašný,“ uvedl exministr zahraničí.

Vysoká škola musí být vysoká a ne lepší gymnázium

Další tazatel hovořil o problematice uplatnění absolventů vysokých škol na trhu práce a zajímalo ho Schwarzenbergovo řešení. „Chtěl bych přezkoumat všechny vysoké školy a nekompromisně odebírat akreditace a snížit tak jejich počet na minimum,“ nastínil řešení problému Schwarzenberg.

Na to řekl Jařab, že takzvanou diverzifikaci vysokých škol navrhoval už na počátku devadesátých let, ovšem tento návrh se neujal s argumentem, že by to bylo nedemokratické. „To je blbost,“ vypálil Schwarzenberg. A dodal: „Vysoká škola musí být vysoká, ne nějaké lepší gymnázium.“

S prezidentem, kterého jsme si zvolili, musíme vydržet

Posléze přišel dotaz od posluchačky, která chtěla vědět, jak a kdo může odvolat přímo zvoleného prezidenta. „Velmi teoreticky kvůli velezradě, nebo kdyby zešílel a nebyl schopný vykonávat funkci. S tím, koho jsme si zvolili, s tím to musíme také vydržet,“ znovu si rýpnul do Zemana jeho soupeř z druhého kola prezidentské volby. A lidé tleskali.

Hnutí ANO nemá obsah

Schwarzenberg se také v Olomouci pustil do Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. „Zatím je to jen veliká kampaň, s velikými penězi, velikými poutači po celé republice, které stály hromadu peněz. Je to jako koupit si krásné velké balení v obchodním řetězci, ale s poněkud nejasným obsahem. Více se dozvíme v Parlamentu, kam se bezesporu díky kampani dostane. Pak uvidíme, jak ta strana bude fungovat. Jestli nakoupené celebrity z plakátů budou tak dobře placené, že budou pana Babiše poslouchat, nebo jestli mají vlastní iniciativu či se budou snažit o vládní koalici, aby našly cestu do teploučka, nevím. Je mi naprosto nejasné, o co tomuto uskupení ve skutečnosti jde,“ prohlásil.

Agent 009

Vyjádřil se i k webu TOP 09, kde je nyní vyobrazen jako agent 009 podle vzoru Jamese Bonda. Na dotaz, zda souhlasí s tímto vyobrazením, reagoval takto: „Ale jo. Někteří dnešní vrcholní politici byli také agenti," přerušil jeho slova bouřlivý smích a potlesk.

Politickou stranu tvoří lidé, nikoliv andělé

Na závěr ještě vyzval přítomné, aby přišli k volbám. „Neříkám, že musíte volit TOP 09, ale prosím vás, abyste k volbám šli a důkladně se zamysleli, koho budete volit. Podle mé zkušenosti volit pidistrany nemá smysl. Žádná strana není ideální, ani ta moje. Politickou stranu tvoří lidé, nikoliv andělé. Nebuďte zbabělí tím, že nebudete volit, tím se vyhýbáte rozhodnutí. Situace v této republice je příliš vážná na to, abyste se své zodpovědnosti jako občané vyhnuli,“ zakončil.

Zdroje: