Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Vyhazovy ve vládě, převrat v ODS. Také to vidí v Němcové odborníci

Vyhazovy ve vládě, převrat v ODS. Také to vidí v Němcové odborníci
Miroslava Němcová | zdroj: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Po dvou dnech oslovily ParlamentníListy.cz mediální odborníky, kteří dopředu odhadli, že ODS nominuje na funkci premiéra předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. Pokud ji prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády, měla by si historicky první žena v jejím čele vybrat kvalitní poradce, působit razantně a ministry, kteří jsou na obtíž, z vlády vyhnat.

Dokonalé trefy předvedli v úterý oslovení mediální odborníci Jiří Mikeš a Jiří Balvín, kteří pro ParlamentníListy.cz shodně doporučili ODS, aby nominovala jako kandidátku do čela vlády nynější předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. Neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin a ODS skutečně předstoupila před veřejnost se jménem své místopředsedkyně jako možnou premiérkou.

„Opravdu se to dalo předpokládat. ODS měla jen dvě průchodné možnosti. Buď navrhnout paní Němcovou, která se v politice ani nijak jinak nezprofanovala, nebo by musela vybrat někoho mimo známé tváře, třeba nějakého respektovaného profesora či ekonoma. Ale těch, kdo by na to kývli, zas tak moc není,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš, lektor komerčních komunikací na Vysoké škole ekonomické.

Působí příjemně a Merkelová z ní nikdy nebude

„Považoval jsem ji za nejvhodnější kandidátku proto, že je to politička s neuvěřitelným renomé. Má obrovské zkušenosti nejen z ODS, ale i z předsednictví Poslanecké sněmovny, kde je zapotřebí obrovských vyjednávacích schopností i trpělivosti. Je to člověk s naprosto čistým štítem, ale který se zároveň nebojí říct své názory, i když tím vyvolá nějakou kontroverzi,“ zdůvodňuje pro ParlamentníListy.cz své úterní doporučení mediální odborník Jiří Balvín.

„Nikdy z ní nebude paní Merkelová, protože paní Němcová je žena, která působí velice příjemně, přívětivě i kompromisně. Myslím si ale, že si musí vybrat kvalitní poradce a působit razantně. A ministry, kteří nejsou populární nebo jsou ve vládě na obtíž, vyhnat a začít působit razantně, to by měla být její volba,“ doporučuje Miroslavě Němcové pro působení v čele vlády Jiří Mikeš.

Zdroje: