Všichni proti Babišovi a každý sám za sebe

KOMENTÁŘ - Komentáře autor: red

Tak trochu to připomínalo historku, kterou dávají k dobru na některém ze seminářů k životu a dílu Járy Cimrmana. Během diskuze o budoucnosti české pravice, které se zúčastnili předsedové třech pravicových stran Karel Schwarzenberg (TOP09), Petr Fiala (ODS) a Petr Mach(Svobodní), mohli diváci v duchu počítat, kolikrát se v různých příspěvcích objevilo jméno šéfa hnutí ANO. "Pan Babiš může být šťastný, protože jeho jméno tu zaznělo snad tisíckrát," shrnul to na konci Mach.  

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg,zdroj: isifa/MAFRA/Marek Podhora

Je zvláštní, že i ti, kteří zatvrzele odmítají pravicovo-levicové dělení českého politického spektra, se v běžné řeči těchto termínu nezříkají. I sám Babiš, který ještě donedávna tvrdil, že jeho hnutí je apolitické, pro něj ve svých současných vyjádřeních hledá nějaké ukotvení v pravicovo-levicové orientaci.

Je možná symbolické, že čtvrtečnímu setkání předsedů tří stran, které se vnímají jako pravicové, předcházela v exkluzivní restauraci v centru Prahy schůzka Tomia Okamury, Zbyňka Passera, Jana Veleby, Jiřího Janečka, kteří podle svých slov, hledali průřezová témata vzájemné spolupráce.

I to jsou představitelé stran, které se definují v pravicovo-levicovém spektru. Jestli i v této tajné schůzce zaznělo jméno Babiš, nebo přinejmenším připomenutí jeho úspěchu se zdánlivě "nepolitickou politikou", se asi nedozvíme.

Pravdou je, že pravice - ztotožníme-li ji s konzervativizmem (tj. orientace na tradiční evropské hodnoty jako rodina, církev, řád, stát, právo na majetek a svobodné podnikání atd.) a reál politikou nebo politikou ála Thatcherová či Reagan - v Česku vzala za své tzv. opoziční smlouvou a většinový český volič na ni přestává slyšet. Pojem pravice už navíc je natolik zdiskreditovaný, že jeho rehabilitace v očích české veřejnosti je téměř nadlidským úkolem na několik let.  

Říct NE hnutí ANO už nestačí

Zdá se, že Babišovo vítězné tažení od voleb k volbám k sobě přitahuje uskupení, která si jdou v předvolebních půtkách nejvíce po krku. Snad je to tím, že uskupení, která se v Česku prezentují jako součást pravice, jsou natolik různorodá, že v dobách krize k sobě hledají cestu jen velmi těžko.

Přátelská atmosféra setkání představitelů Topky, ODS a Svobodných, kteří mají zcela odlišný vztah k EU, mezinárodní situaci (např. Ukrajinská krize, islám atd.) či k daním, jen velmi těžko zamaskuje snahu dopracovat se ke korytům v dalších volbách. 

Že tedy jde o spojení čistě účelové, které voliči tolerují jen v rámci povolebních vyjednávání, je zcela jasné. Na setkání tří předsedů pravicových stran (nebo také konzervativně-liberálních) nezaznělo nic zásadního. Ve své podstatě se zopakovalo to, co se v posledních měsících pravidelně objevovalo v médiích. 

Jediným sjednocujícím tématem byl odpor proti krokům, které poslední dobou zavádí ministr financí Andrej Babiš a které jsou zaměřené proti českému drobnému a střednímu podnikání. Na setkání však nezaznělo nic, co by vytvořilo alespoň zdání snahy přijít s alternativou ke stávajícímu levicovému či pseudo-apolitickému trendu v českém politickém mainstreamu.

Odmítání Babišova hnutí přitom nestačí a opoziční strany jakoby nedokázaly nalézt nosné téma, které by jejich voliče ve velkém přilákalo k volbám. Možná je to i tím, že tyto strany už postupně ztratily kontakt se svou původní voličskou základnou a se spokojí se jen s mladými městskými intelektuály, vysokoškoláky, kteří přitom představují jen část jejich tradičního elektorátu.

Jakoby česká pravice (to označení lze v případě Česka chápat jako čistě rozlišovací) rezignovaly na prezentaci svých programů co nejširšímu publiku. Pomiňme ovšem ty strany, které jsou svým založením radikální a v médiích se prezentují jako pravicové.

Je evidentní, že pravicovost už v České republice není tou marketingovou značkou, kterou byla ještě z kraje 90. let. Čtvrteční diskuse tří předsedů je toho jasným důkazem. Nepomohl ani úvodní, bojovný projev bývalého vrcholného funkcionáře ODS Ivana Langra, který prohlásil: "Pokud máme mít šanci na úspěch, musíme si přestat měřit pinďoury, pánové. A říkat si, která z pravicových stran je lepší. Máme silného nepřítele, proti kterému se musíme spojit."

Autorem je externí spolupracovník redakce Pavel Lopušník

Tagy: ODS Česko top09 svobodní česká politika

Zdroje: Vlastní