Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: TOP 09 se propadá do nicoty

Komentář: TOP 09 se propadá do nicoty
Topce příliš nepomohlo protěžování politicky nevyzrálého primátora Hudečka | zdroj: Profimedia

Když Miroslav Kalousek opouštěl po 25 letech KDU-ČSL, jeho plánoval vznik silné pravicové strany, která by konkurovala stagnující ODS a přirozeně také lidovcům, z jejichž řad někdejší dlouholetý ministr financí vzešel. Po pěti letech je TOP 09 sice etablovanou stranou, v posledních komunálních a doplňovacích senátních volbách ale utrpěla vážné šrámy, které výrazně snížily její prestiž na české politické scéně. Kondice Topky se povážlivě zhoršila, strana se propadá do nicoty. 

Mnohými politiky proklínaný Kalousek opustil lidovce spíše z nutnosti než dobrovolně. Po hlasovacích skandálech, ze kterých se mu dodnes nepodařilo vymluvit, ho zářná budoucnost ve straně už nečekala. Politický matador a mistr zákulisního šachu však držel v ohni želízko v podobě nového politického subjektu.

V rukávu měl jak stranického lídra, Karla Schwarzenberga, tak vlastní lidi v politice i státní správě. Navíc někdejší pravicový hegemon ODS v čele s Mirkem Topolánkem byla spolupráci modrých a nově vzniklých proevropských konzervativních stran nakloněna. Kalousek byl pragmatičtější partner než věčně lavírující strana lidová. Může se to zdát až s podivem, ale pro počáteční úspěch Topky stačily dvě "kouzelné" přísady: osobnost Karla Schwarzenberga a přízeň českých celostátních médií, kterou stranu nepokrytě favorizovaly.

Stejně jako hnutí ANO nepotřebovala TOP 09 v prvotní fázi konkrétní program, ladila ho za pochodu. Jenže "kouzelné" přísady vyčpěly a v současné době už nestačí.

Uplynulý podzim tak se pro TOP 09 nesl v duchu vystřízlivění. Po skvělém výsledku (způsobeným malou volební účastí) ve volbách do Evropského parlament, kdy získala necelých 16 procent a umístila se těsně druhá za vítězným hnutím ANO, v následných komunálních a doplňovacích senátních volbách propadla.  

Sázka na dvě tváře

V plné nahotě se tak ukázalo, co Topce fatálně chybí – personální substrát. Strana má v podstatě jen dvě tváře, Kalouska a Schwarzenberga. Místopředsedkyně Helena Langšádlová se v poslední době mediálně stáhla do pozadí, přičemž méně vidět je i Schwarzenberg. Jedno z někdejších es strany Jaromír Drábek dnes u nás platí za sprosté slovo a Leoš Heger, o kterém se mluvilo jako o jediném budoucí sokovi Kalouska, o křeslo předsedy upozaďující se strany příliš nestojí.

Objevují se navíc spekulace, že předseda TOP 09 po parlamentních volbách 2017 odejde do ústraní a stranu převezme někdo jiný, čímž by se fakticky rozpadlo zavedené duo. To by pro Topku znamenalo definitivní pohromu. Jinou výraznou osobnost, která by mohla nahradit Schwarzenberga, strana nemá, a pokud bude do jejího čela zvolen kontroverzní Kalousek, je pravděpodobné, že ji to bude stát několik procent volebních preferencí.

Stranická chyba jménem Hudeček

Problém představuje i skutečnost, že TOP 09 v podzimních volbách nenabídla program, který by voliče oslovil. Předseda strany podporoval a jednoznačně protežoval politicky nevyzrálého primátora Prahy Tomáše Hudečka z Olomouce. Fotit se s ním na billboard se ale ukázalo jako chybná strategie. 

Hudeček neunesl prohru a ihned po volbách se veřejně rozhádal se svým stranickým rivalem Vávrou, načež oba museli opustit stranické řady. Nepomohl ani Kalousek, který se v kampani vytasil se značně vyčpělou antikomunistickou (antiestébáckou) kartou, již donekonečna omílal (a že mu veřejnoprávní média daly prostoru více, než kdy jindy).

Po volbách se navíc otřáslo v základech spojenectví s hnutím STAN, které podepsalo s TOP 09 do roku 2018 dohodu o spolupráci na parlamentní bázi. Tím si vlastně Starostové nechávají zadní vrátka pro to, aby mohli v příštích krajských volbách 2016 kandidovat samostatně nebo s ODS.

Pak by ovšem Topka měla vážný problém, protože STAN tvoří osa úspěšných starostů a jiných představitelů na krajské, resp. komunální úrovni. Martin Půta, v současné době vyšetřovaný policií z údajného přijetí úplatku a toho času předseda STAN, tuto možnost ani nepotvrdil, ani nevyloučil. Půtovi však jistě neušlo oslabení TOP 09 v podzimních komunálních volbách, v nichž Topka uspěla prakticky jen v Praze.

Ke zmíněným faktorům se pak musí přičíst krize, kterou v současné době česká pravice prožívá a jež upadající popularitu TOP 09 prohlubuje. Vypadá to, že krize bude ještě nějaký čas trvat, neboť se ODS v průzkumech pohybuje těsně nad hranicí volitelnosti do sněmovny a Topce preference zvolna klesají.

Pozornost pravicových voličů na sebe jednoznačně strhává Babišovo hnutí ANO, a to i mediálně. Postupný odklon médií od TOP 09 je patrný. Topka se ztrácí v mediálním moři, které pro sebe uzurpovalo hnutí ANO. Roli opoziční strany navíc navzdory mnoha hozeným rukavicím nezvládá. Jeden člověk to prostě neutáhne.

Krize je bez radikálních změn nevyhnutelná

Budoucnost TOP 09 tak rozhodně nevypadá růžově. A sami funkcionáři si jsou toho vědomi. Hlavní problém je nutné hledat především v programové výbavě. TOP 09 je založena zejména na antikomunistickém pilíři v domácí politice, v zahraniční zase kopíruje důsledně protiruské, resp. prozápadní postoje. V některých otázkách ztrácí "pravicovost" a postupuje pragmaticky, a pro řadu voličů tak může být stejně jako svého času ODS nečitelnou stranou. Ačkoli je protibabišovská nota více než zajímavá, mnohým může nevyhnutelně znít levicově a to se Topce do krámu nehodí.

V kombinaci s neúspěšnou Nečasovou vládou, kdy Topka například hlasovala pro zvýšení daní, ač to v programu nikdy neměla, utrpěla za pět let své existence vážné direkty. Voliči do Topky vkládali své naděje a viděli v ní přirozeného nástupce vadnoucí ODS. Topku tak může čekat ještě rychlejší sesun než ODS. Koneckonců přesně to komunální a senátní volby ukázaly. KDU-ČSL se pro středové voliče opět začíná stávat nejbližším partnerem.

Pád strany může paradoxně urychlit vlastnoručně její "otec zakladatel". Pokud Schwarzenberg oficiálně ohlásí svůj definitivní odchod z politiky, lze očekávat další propad popularity strany někam mezi 5 až 8 procent volebních preferencí. A pak už se nabízí buď příchod silného lídra a krizového manažera, aby stranu znovu postavil na nohy, nebo sloučení s další pravicovou stranou, například ODS, což Schwarzenberg před časem úplně nevyloučil. Onen krizový manažer a lídr jaksi není, protože Topka bez Schwarzenberga má už jen lidi do pozadí, ale nikoli před kameru.

Autor je externí spolupracovník redakce Petr Duchoslav

Zdroje:
Vlastní