Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Komentář: Vládní rošády ředitele České republiky

Komentář: Vládní rošády ředitele České republiky
Ministr financí Andrej Babiš se přísným zákonem inspiroval v Chorvatsku | zdroj: Profimedia

Je osmá hodina ranní a malé, ospalé severočeské město Lovosice se pomalu probouzí do nového dne. Pod prvními paprsky slunce svítí na všechny strany reklamní poutač hnutí ANO umístěný na jednom z komínů zdejších chemických závodů. Je jedno jestli zvolíte cestu po železnici nebo po silnici, nápis se nedá přehlédnout. A hned u brány zaměstnance vítá plakát, který tu jakoby náhodou zbyl od minulých voleb. Křečovitě se usmívající muži na něm vypadají jako ředitel a jeho nejponíženější podřízený. Už z velké dálky musí být každému jasné, že tady je Babišovo. 

Na konci uplynulého týdne se objevila zpráva o tom, že současný ministr financí Andrej Babiš připravuje seznam stínových ministrů pro ministerstva, která jsou momentálně obsazena lidmi s koaliční ČSSD. Je zajímavé, že ještě před nějakým časem by tato zpráva dokázala českou společnost naštvat. Jenže v celé události figuruje muž, kterého česká veřejnost pasovala do role nového mesiáše, který vyklidí Augiášův chlév v české politice.

Velkoryse je přitom přehlížen fakt, že velkopodnikatel velmi rychle zapomněl na předvolební sliby a začal se chovat jako ti, které před volbami tak ohnivě kritizoval. Jak to, že ještě včera byl každý úspěšnější podnikatel darebák a polistopadový zloděj a dnes muž, v jehož rukách se pozvolna soustřeďuje moc nad potravinářstvím, médii, zdravotnictvím a možná i jednou nad učňovským školstvím, je vyzdvihován do nebes a jeho fanoušci začínají připomínat ty mrazivě komické a zároveň fanatické obdivovatele Putinova režimu, které známe z videí nebo sociálních sítí?

Nakup a panuj

To, že hnutí ANO je hnutím jednoho muže a jeho megalomanských zájmů si v minulých dnech na vlastní kůži vyzkoušeli Válková, která je na odchodu z ministerstva spravedlnosti, ministr Stropnický i profesor Zlatuška. Zejména v případě Válkové lze ilustrovat nebezpečné propojení politické moci a vlastnictví médií. Zdá se však, že pro ortodoxní příznivce Babiše byla Válková zkrátka špatnou ministryní a Babišův postup zcela správný.

Podle událostí posledních dní by mohla podobně skončit i primátorka Krnáčová, do které se nenápadně začal strefovat Babišem vlastněný deník. V případě podivného odvolání ministryně spravedlnosti, která celkem nedávno vstoupila do hnutí, nahrál sám Babiš svým oponentům na smeč.

"Lidský způsob zbavování se ministryně spravedlnosti ze strany jejího předsedy je mimo jakoukoliv kritiku. Ty věci se dají dělat a také se dělávají mnohem noblesněji než tím neskutečně křupanským způsobem, který jsme mohli sledovat," pronesl při této příležitosti místopředseda TOP 09 a nejhlasitější Babišův kritik Miroslav Kalousek.

Z Roberta Pelikána, který nastupuje po Válkové (a zvažuje prý i vstup do Hnutí) nemá radost ani někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který varoval před přílišným optimismem: "Nedomnívám se, že by její avizovaný nástupce Robert Pelikán byl lepším řešením. Jako první náměstek ministryně Válkové je spolupodepsán pod tím, co se v resortu za poslední dobu dělo a v jakém stavu resort je. Za silně znepokojivé považuji jeho legislativní iniciativy, které by do českého právního řádu vnesly nejistotu a chaos."

Babiš tvrdí, že Válkovou byly zkrátka problémy. "Paní profesorka Válková byla naším nejkritizovanějším ministrem. Mnohdy bohužel oprávněně. O tom, že skončí, se mnou mluvila už několikrát, ale vždy nakonec našla důvody, proč ještě pokračovat," uvedl na konto jejího odvolání. 

Firma jménem Česká republika

Proč se jeho slovům už nedá věřit? V nejnovějším dvoustránkovém rozhovoru pro jím vlastněný deník už mluví docela jinak.

"Neříkejte, že nemáme program. My ho máme, neštvěte mě tím. Máme program, máme hodnoty. Jsme liberální středopravé hnutí. Náš program je jednoduchý: Nelžu, nekradu a pracuju pro lidi," říká v něm úspěšný podnikatel, toho času ministr financí. Přitom ještě před několika měsíci rázně tvrdil, že jeho strana je "pravicová se sociálním cítěním".  

Jeden z nejmocnějších mužů v zemi se tak buď neumí rozhodnout, kam jeho hnutí vlastně patří, což by vzhledem k jeho podnikatelským úspěchům bylo nanejvýš podivné, nebo se spoléhá na krátkodobou paměť či zaručený fanatismus vlastních voličů, kteří ho zcela jistě, i přes zjevné signály ošklivých politických hrátek, znovu zvolí, dost možná tentokrát do funkce premiéra.

Babiš zkrátka dál pokračuje v nesmyslu, na který nalákal voliče, že bude stát řídit jako firmu. Zatím to však vypadá, že ona firma spíš směřuje k totálnímu úpadku a nikoli ke stavu, kdy nám všem "bude líp".

Autorem je externí spolupracovník redakce Pavel Lopušník

Zdroje:
Vlastní