Vraždy vojáků ve Francii vyšetřují protiterorističtí experti

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Do vyšetřování vražd francouzských vojáků, jejichž jednotky sloužily v Afghánistánu a kteří byli v minulých dnech zabiti na různých místech Francie, se zapojili i protiterorističtí experti.

Odborníci se domnívají, že případy spolu souvisejí, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování.

Neznámý pachatel na motocyklu ve čtvrtek vypálil na tři parašutisty ve městě Montauban na jihozápadě Francie a dva z nich zabil, třetí je těžce zraněn. V neděli podobně zabil v Toulouse na jihu země jistý útočník parašutistu ze základny Franzacal. Oběti patřily k různým plukům, které vysílaly vojáky do Afghánistánu.

Rozhlasová stanice France Info uvedla, že útoky byly spáchány stejnou zbraní. Ministr vnitra Claude Guéant ale řekl, že přestože při obou incidentech byla použita zbraň stejné ráže, "nemusela to nutně být stejná zbraň".

Může jít o teroristické útoky, ale není to pravděpodobné

Vláda připustila, že se mohlo jednat o teroristické útoky, ale nepředpokládá to. 
"V tomto případě se musejí prověřit všechny stopy," odpověděl ministr obrany Gérard Longuet na otázku, zda se mohlo jednat o atentáty. "Motivy mohou být velmi různé, od individuálního přístupu po něco skupinového a připraveného," řekl ministr hned po čtvrtečním vražedném útoku.

Podle serveru BBC News velení armády kvůli incidentům doporučilo vojákům na jihozápadě Francie, aby při pohybu mimo základnu nenosili uniformu.

Vojáci v Montaubanu byli v době útoku v uniformách. Muž zabitý v Toulouse však na sobě měl civilní oblečení.

Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé dnes na základě dosavadních poznatků odmítl, že by vraždy nějak souvisely s nasazením francouzských vojáků v Afghánistánu, kde pomáhají spojencům v čele se Spojenými státy porazit radikální islámské hnutí Taliban a vycvičit vládní afghánské síly.

Tagy: Francie vojáci vraždy vyšetřování

Zdroje: ČTK