Severní Korea vypustí na počest vůdce satelit, její sousedi to považují za provokaci

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Severní Korea hodlá v dubnu vynést na oběžnou dráhu svůj satelit, a to na počest stého výročí narození zakladatele země Kim Ir-sena. Oznámila to dnes severokorejská agentura KCNA.

Záměr severokorejského režimu ostře zkritizovaly sousední země, které se obávají, že vypuštění satelitu je jen zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu.

Spojené státy prohlásily, že za těchto okolností si lze jen těžko představit, že by Severokorejcům předaly dříve dohodnutou potravinovou pomoc. "Pokud raketa odstartuje, je velmi těžké si představit, že můžeme pokročit ve vztazích s režimem, v nějž nemáme žádnou důvěru a který porušuje vlastní mezinárodní závazky," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Na dodávkách potravin se USA s KLDR dohodly koncem února a stalinistický režim se výměnou zavázal ke zmrazení svých jaderných aktivit a moratoriu na testy raket.

Japonsko považuje akt za provokaci ohrožující mír

Japonsko upozornilo, že vypuštěním satelitu KLDR poruší rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2009, která této zemi zakazuje zkoušky balistických raket. Ke kritikům se rychle přidala také Jižní Korea. Její ministerstvo zahraničí v prohlášení varovalo, že pokud Pchjongjang svůj záměr zrealizuje, půjde o "vážnou provokaci ohrožující mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v celé severovýchodní Asii".

"Oznámení (Severní Koreje) vzbuzuje závažné znepokojení," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Moskva vyzvala Pchjongjang, aby upustil od kroků, které zvýší napětí v oblasti a bude překážkou pro obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu za účasti obou korejských států, USA, Číny, Japonska a Ruska.

Satelit bude vypušten již po druhé

Satelit by měla na oběžnou dráhu vynést raketa dlouhého doletu mezi 12. a 16. dubnem ze stanice v severní části provincie Pchjongan, uvedl Korejský výbor pro vesmírné technologie. Vypuštěna by měla být jižním směrem, aby neměla dopad na sousední země, informovala KCNA. Sté výročí narození Kim Ir-sena země oslaví 15. dubna, v sousední Jižní Koreji se 11. dubna konají parlamentní volby.

Rezoluce RB OSN číslo 1874 přitom Severní Koreji v roce 2009 zakázala vyvíjet jaderné a balistické aktivity. Rada bezpečnosti zdůraznila, že vypuštění rakety by znamenalo porušení rezolucí.

Satelit má být vypuštěn přesně tři roky po podobném experimentu, který v dubnu 2009 skončil neúspěchem. Raketa tehdy spadla do moře a USA i Jižní Korea čin odsoudily jako pokus o skryté testování raket dlouhého doletu. KLDR trvá na tom, že jde o vesmírný program. Tentokrát prý hodlá na oběžnou dráhu vypustit funkční satelit, a to po předchozích dvou experimentálních družicích.

Tagy: výročí KLDR provokace satelit

Zdroje: ČTK