Vládní speciál vyzvedne Čechy z Libanonu. Agent Fajád zůstává na Pankráci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 2. 2016 19:44) - Aktuality autor: roj

Vládní speciál, který má v Libanonu vyzvednout pětici osvobozených Čechů, přistál ve středu v Bejrútu. Češi by mohli být předáni české straně už ve čtvrtek, nyní je ještě pořád vyslýchají Libanonci. Agent Hizballáhu Alí Fajád, o němž se spekulovalo jako o člověku, za kterého měli být Češi vyměněni, zůstal ve vězení v Praze na Pankráci.

Češi prý byli součástí spiknutí, jehož účelem bylo propuštění libanonského agenta Hizballáhu Alího Fajáda

Češi prý byli součástí spiknutí, jehož účelem bylo propuštění libanonského agenta Hizballáhu Alího Fajáda,zdroj: Profimedia.cz

Propuštění Čechů je podle libanonských a některých českých médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici. Objevily se i úvahy, že Libanonec je na palubě českého speciálu.

Jeho advokát Vladimír Řičica ale v podvečer řekl, že Fajád je stále ve vazební věznici na Pankráci a nemá informaci, že by měl zařízení opustit. Advokát se podle svých slov se svým klientem viděl kolem 17:00 ve vazební věznici. "Není v letadle," zdůraznil.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na spekulace o výměně reagoval slovy, že Česko s teroristy neobchoduje. "Já předpokládám, když tam naše letadlo doletí dnes večer, tak si myslím, že během dneška a zítřka bychom mohli dojednat přes našeho velvyslance to, aby zadržení čeští občané byli vydáni nám a my jsme je mohli vypravit na cestu zpátky do vlasti," řekl šéf české diplomacie. Po návratu do vlasti Čechy čeká rutinní zdravotní prohlídka, pak by měli být propuštěni.

Kauzu dnes odmítl s odvoláním na policejní vyšetřování komentovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Jsem především rád, že jsou naživu, pevně věřím, že se co nejdříve vrátí do České republiky, ale musím říci, že policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval," uvedl.

Do Kbel dnes dorazil také Robert Šlachta, šéf protimafiánského útvaru, který vede v souvislosti se zmizením pěti Čechů trestní řízení. Vjezd na vojenské letiště střežili před odletem vojenského speciálu i příslušníci Vojenské policie vyzbrojení útočnými puškami. Obvykle areál hlídají jen zaměstnanci Vojenských lesů a statků.

Podle médií pětice Čechů prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.

Civilní rozvědka prý věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Šéf civilní rozvědky Jiří Šašek se dnes od informací médií týkajících se role českých tajných služeb v Libanonu distancoval, označil je za lživé.

Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které už povolil soud, žádají Prahu Spojené státy. USA tvrdí, že Fajád a jeho spolupracovníci chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Tagy: Česko domácí Hizballáh Češi v zahraničí únosy a vraždy unesený Čech

Zdroje: ČTK