Vláda projedná zvýšení mýtných sazeb na páteční odpoledne

- Aktuality autor: red

Ministr dopravy Gustav Slamečka v pondělí předloží vládě návrh na zvýšení mýtných sazeb na páteční odpoledne. Kamiony by měly v pátek na dálnicích platit až o polovinu více než dnes, čímž chce ministerstvo regulovat provoz.

Pokud vláda návrh schválí, bude změna platit od února,  řekl mluvčí MD Jakub Ptačinský.
Návrh je výsledkem jednání Slamečky s nákladními dopravci, kteří změnu berou jako kompromis. Vyšší mýtné v pátek bude totiž kompenzovat snížení sazeb v jiné dny o necelá dvě procenta. Regulace provozu pomocí mýtných sazeb je podle MD lepší alternativou k úplnému zákazu jízd kamionů, který navrhovala Topolánkova vláda.

Kamionoví dopravci návrh přijali, neboť prý nebude mít zásadní dopad do jejich nákladů. Naopak jakýkoliv zákaz jízdy ostře odmítají, což hodlali v minulosti podpořit i protesty.

Jiná situace je u autobusových dopravců, kteří nemohou počítat s žádnou výjimkou. Páteční odpoledne a podvečer jsou totiž považovány za špičku, kdy z velkých měst odjíždí největší množství pasažérů, v jiné dny vypravují spojů méně.

"Některé naše spoje do Prahy jezdí jen v pondělí a v pátky, kdy je největší zájem cestujících. Haléřové slevy po zbytek týdne nám zdražení mýtného určitě nevyrovnají," sdělil před nedávnem Mladé frontě Dnes ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Mýtné sazby se liší podle počtu náprav a emisních norem, které vozidla splňují. Jízda v pátek mezi 15:00 a 21:00 vyjde draho především kamiony se čtyřmi a více nápravami a nízkou emisní normou. Ty nyní platí za kilometr nejvyšší sazbu 5,4 koruny, nově by to mělo být ještě o 2,7 koruny více. Například za cestu z Prahy do Brna zaplatí v pátek o 540 korun více.


Zvýšením mýtného se nic nemění na současných pravidlech pro jízdu kamionů. Podle nich nesmějí kamiony od 7,5 tuny a malé nákladní vozy od 3,5 tuny s přívěsem na dálnice a silnice první třídy o letních prázdninách v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00. Celoroční zákaz platí pouze pro neděli od 13:00 do 22:00.

Zdroje: ČTK