Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Vláda plánuje rozvolňování, představila balíčky pro návrat do normálního života

Vláda plánuje rozvolňování, představila balíčky pro návrat do normálního života
Vláda bude vždy v pondělí upřesňovat konkrétní pravidla pro rozvolňování na příští týden | zdroj: Profimedia

Pro rozvolňování vláda podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka připravila šest balíčků. Určující bude počet nakažených.

Od pondělí 26. dubna se zcela otevřou mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, děti nebudou potřebovat roušky ani testy. Od 3. května by se pak v celé republice mohl za přísných hygienických pravidel otevřít zbytek obchodů, trhů a vybrané služby. Musí ale vydržet příznivá epidemická situace. Rozhodla o tom dnes vláda.

Kabinet pro postupné rozvolňování připravil šest balíčků. Uvolnění bude upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek ho bude potvrzovat. Rozhodující bude počet nakažených. Nárůst počtu případů nemoci covid-19 ve středu byl nejnižší za všední den za více než půl roku, hospitalizovaných je nejméně od poloviny října. Zpomaluje ale také tempo očkování.

Plné otevření školek platí jen pro uvedené tři kraje, mají nejnižší počet nakažených koronavirem. V pondělí bude vláda rovněž rozhodovat o tom, zda se v těchto krajích otevřou druhé stupně základních škol rotačně od 3. května. Rozvolňování školství bude stejně jako v dalších oborech postupovat regionálně a řídit se výskytem 100 nově nakažených s covidem-19 na 100 000 obyvatel za sedm dní. Postupně by se pak mohly školky i druhý stupeň základních škol otevírat i v dalších regionech. Již dříve vláda rozhodla, že se od pondělí obnoví praktická výuka ve středních školách a posledních ročnících vysokých škol. Povinné je testování na covid.

Od 3. května by vedle obchodů a trhů mohly začít fungovat vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Vláda jejich provoz umožní bez ohledu na počet nakažených. Podmínkou však bude, prokázat se u vstupu antigenním nebo PCR testem, výjimku budou mít očkovaní nebo ti, kteří v posledních 90 dnech covid prodělali. Do tří týdnů by podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera měla být dostupná elektronická verze potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze či očkování.

V krajích, ve kterých nebude počet nově nakažených vyšší než 100 lidí na 100 000 obyvatel, by se od 3. května mohla otevřít také muzea, galerie a památky. Nebudou se ale moci konat skupinové prohlídky.

Vláda bude vždy v pondělí upřesňovat konkrétní pravidla pro rozvolňování na příští týden, podle Arenbergera to ale neznamená, že se každý týden bude nutně uvolňovat. Ze šesti balíčků rozvolnění začal první platit již minulý týden, kdy mohly znovu začít fungovat obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, služby jako zámečnictví či čistírny.

Druhý balíček se týká právě rozvolnění 3. května. Ve třetí fázi by se mohly otevřít další služby, na svatbách a pohřbech by mohlo být 30 účastníků. Ve čtvrtém balíčku by mohly začít fungovat zahrádky restaurací, hotely a penziony na 25 procent kapacity. Za přísných podmínek by lidé znovu mohli i do vnitřních sportovišť. Diváci by se na sportovní utkání mohli vrátit v době, kdy bude za týden méně než 75 případů covidu na 100 000 obyvatel.

Zdroje: