Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Vítu Bártovi titul JUDr. patří. Ukázal nám důkaz

Vítu Bártovi titul JUDr. patří. Ukázal nám důkaz
zdroj: Mediafax

Týdeník Reflex a bulvární deník Blesk, patřící pod stejné vydavatelství Ringier, přinesly „senzační“ odhalení. Exministr dopravy Vít Bárta a jeho bratr Matěj získali své tituly na základě opsaných rigorózních prací. Zdá se ale, že periodika střelila vedle. Vít Bárta ParlamentnímListům.cz nade vší pochybnost prokázal, že je spoluautorem několika prací profesora Jana Strause, z jehož prací měl opisovat.

Čtěte dále: Bratři Bártové v doktorských pracích opisovali ze skript učitele, tvrdí Reflex

Časopis Reflex v té souvislosti dokonce státnímu zastupitelství pro Prahu 5 oznámil podezření z korupce. Jak periodika informovala,  Vít a Matěj Bártovi získali titul JUDr. na bratislavské Akademii policejního sboru v letech 2003 a 2006.

Opisovali prý od něj, on to ale odmítá

Oponentem jejich prací byl profesor Jan Straus, z jehož tvorby měli oba Bártové opisovat. Podle časopisu se několik pasáží v jejich doktorských pracích značně shoduje s částmi Strausových skript. Navíc deset stran v obou pracích je prý zcela shodných. Samotný Straus však pro Reflex popřel, že by bratři od něj opisovali. „Podíleli se na výzkumu. A ti, co se na něm podílejí, mohou jeho výsledky používat. To, co tvoříme, je nás všech. To považuji za seriózní,“ řekl časopisu Straus.

ParlamentníListy.cz ve čtvrtek Vít Bártu navštívily. Ten neprodleně přinesl dvě knihy – svojí rigorózní práci  a publikaci, jejímž autorem je profesor Jan Straus. „Práce je z roku 2003 a svým tématem - Trasologické stopy a biometrie - souvisí s velkým výzkumným projektem, který se rozjel na policejní akademii Teorie a praxe forenzní biomechaniky s důrazem na trasologii stop. A ten projekt probíhal v roce 1997 až 2003,“  vysvětlil Bárta.