Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Víte, na čem pracoval speciální policejní tým s názvem Daně? My ano...

Víte, na čem pracoval speciální policejní tým s názvem Daně? My ano...
František Bublan | zdroj: Mediafax

Médii probleskla informace o tom, že před dvanácti lety existoval speciální policejní tým s názvem Daně. Ten měl odhalovat podvody kolem alkoholu, cigaret a pohonných hmot, ale byl nakonec rozpuštěn, aniž by vyšetřovatelé mohli kohokoliv zatknout. Bývalý ministr vnitra František Bublan si na tento tým vzpomněl a rozpovídal se.

Speciální tým Daně pod vedením majora Pavla Vydráře byl před lety velmi blízko tomu, aby rozbil síť rozsáhlých machinací kolem zboží zatíženého spotřební daní, tedy alkoholu, cigaret a pohonných hmot. Tým už chystal obvinění konkrétních lidí a zatýkat se mělo i na vysokých místech českých úřadů – zejména na ministerstvu financí a Generálním ředitelství cel. Klacky pod nohy jim ale tehdy údajně měl házet Úřad vyšetřování. Na zatýkání tak nedošlo.

"Náš tým rozpustili, prý nám vyšetřování trvalo dlouho. Nakonec to vyšumělo do ztracena," vypověděl v kontextu dávného případu pro Hospodářské noviny major Pavel Vydrář.

"Já jsem s panem Vydrářem v devadesátých letech spolupracoval. Tehdy jsem byl na BIS a pan Vydrář za námi chodil s nějakými poznatky," rozpomněl si pro ParlamentníListy.cz na dobu dávno minulou někdejší ministr vnitra František Bublan (ČSSD).

Dělali tam analýzy a hledali chyby v systému

"Oni na tyto daňové úniky skutečně měli takový minitým a pan Vydrář tomu šéfoval. Vím, že když vše měli rozsekávat, tak skutečně neměli k tomu potřebnou podporu. Pak to šlo někam do kytek,“ zmínil dále Bublan, který však zdůraznil, že si na přesné okolnosti kolem tohoto případu moc nepamatuje.

„Pamatuji si ale, že oni tam dělali takové analýzy a lovili systémové chyby. Že by ale přímo dokázali někoho odstíhat, tak na to asi v tu dobu tento tým nebyl stavěný. Skutečně se jednalo jen o analytický tým,“ upozornil exministr.

Zdroje: