Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Vesecká vrátila Benešové část vysouzených peněz za justiční mafii

Vesecká vrátila Benešové část vysouzených peněz za justiční mafii
zdroj: Mediafax

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vrátila místopředsedkyni ČSSD Marii Benešové více než polovinu peněz z částky, kterou na ní vysoudila v kauze justiční mafie.

"Tomášem Sokolem mi bylo vráceno 55 700 korun s tím, že jeho klientka uznává jen část nároku," informoval deník Právo o kroku Benešové.

Peníze prý věnovala sociální demokracii na projekty boje s korupcí a nešvary justice. Benešová prohrála spor s představiteli justice včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Vrchní soud v Praze, který v únoru zrušil verdikt prvoinstančního soudu, vyčíslil náklady na řízení na 391 718 korun.

Benešová podá dovolání k Nejvyššímu soudu

Benešová se v prosinci 2007 „proslavila“ výrokem o justiční mafii, za jejíž součást označila řadu osob včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké či exministra Pavla Němce. Justiční představitelé byli obviněni z ovlivňování některých případů, mezi kterými se objevilo i vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). „Vesecká je zákulisní justiční mafie, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury," nešetřila tehdy nejvyšší státní zástupkyni.

Odvolací senát rozhodl, že její tvrzení nemají reálný základ a předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze zrušil a Benešové zajistil průvan v peněžence. Protistraně musela uhradit 400 tisíc korun a omluvit se. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Místopředsedkyně podala ústavní stížnost, kterou soud přijal a bude se jí zabývat. „Proti verdiktu v kauze justiční mafie chci podat dovolání k Nejvyššímu soudu," řekla v úterý Právu.