Velkoměsta jako masová cvičiště. Slavil se Mezinárodní den jógy

- Aktuality autor: roj

Miliony lidí dnes po celé Indii i ve světě slavili první Mezinárodní den jógy. Centrální ulice ve velkých světových metropolích se změnily v obří cvičiště.

Na newyorském Times Square cvičilo až 30 tisíc lidí

Na newyorském Times Square cvičilo až 30 tisíc lidí,zdroj: Profimedia.cz

Centrální ulice hlavního města Dillí se změnila v masové cvičiště, na němž se své zálibě oddávaly desetitisíce školáků a studentů, úředníků, žen v domácnosti, vojáků a dalších lidí včetně ministerského předsedy Naréndry Módího a zahraničních diplomatů.

Policie v hlavním městě zvýšila bdělost a v ulicích Dillí byla zavedena přísná bezpečnostní opatření. Předseda indické vlády, striktní vegetarián a jogín Módí, učinil z jógy jeden z úhelných kamenů politického programu své prohinduistické vlády, která je u moci již více než rok. Podle webu BBC News náklady na akci v indické metropoli, které se zúčastnilo na 35 tisíc lidí, představovaly ekvivalent 112 milionů korun.

Jeden z poslanců, považovaný za předáka radikálního křídla v Módího straně, se vyslovil pro to, aby se odpůrci jógy z řad muslimů a dalších menšin topili v moři, anebo aby museli opustit Indii. Vláda se od těchto návrhů distancovala.

Podle odborníků na indické védy se jóga objevila již před asi 5000 lety. "Jóga je založena na vědě a filozofii, ne na náboženství," řekl ředitel Národního střediska jógy v Dillí Išvár Basávaráddi, který jógu definoval jako "dechové cvičení se zaměřením na ovládání duše a energie".

Mezinárodní den jógy vyhlásila OSN loni v listopadu a akce při této příležitosti se dnes konaly v řadě měst po celém světě, mimo jiné i v Praze. Na náměstí Times Square v New Yorku cvičilo na 30 tisíc lidí, další se sešli u Eiffelovy věže v Paříži a v Bruselu jogíni přišli v tričkách se "Šmouly. A v Dubaji se na počest dne jógy jednačtyřicetiletý Ind Ivan Stanley podle agentury AP pokusil překonat světový rekord ve stoji na hlavě tím, že v této poloze strávil 61 minut. Ještě ale není jasné, zda to bude k zápisu v Guinnessově knize rekordů stačit.

Tagy: Indie zahraničí joga zdraví a životní styl rekreační sport

Zdroje: ČTK