Dnes je neděle 29. května 2022., Svátek má Maxim a Maxmilián
Počasí dnes 5°C Dešťové přeháňky

Varování Nečasovi. Nátlakový potenciál exministrů Bárty a Johna vzroste

Varování Nečasovi. Nátlakový potenciál exministrů Bárty a Johna vzroste
zdroj: Mediafax

Politolog Zdeněk Zbořil hovoří o současné vládě jako o vládě s obrovským "talentem" na problémy. "Politici se umějí pouze urážet, pomlouvat, pořizovat diskreditační materiály, zaznamenávat to, co mohou v pravou chvíli na protistranu vytáhnout," uvádí politolog pro ParlamentníListy.cz charakteristiku politické scény současného Česka.

"Vezměte si, kolik jsme již slyšeli různých termínů v prohlášeních, že vládu nepodpoří ten či onen, hlavně však lidé ze strany Věci veřejné, pokud nebude ten nebo jiný požadavek naplněný. On naplněný není a vláda je stále - až na menší úpravy - jen se termíny takovýchto razantních rozhodnutí posunují. Oni vlastně všichni z koalice v této vládě totiž zůstat chtějí - nebo lépe řečeno, chtějí se v ní udržet co nejdéle," uvádí Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz.

Podle něj se proto nějaká zásadní změna v nejbližším čase čekat nedá. K názoru ho prý přivádí také to, že i volba nového předsedy VV nakonec žádné překvapení nepřinesla. "Zřejmě jim nic jiného, než volba Radka Johna nezbývalo. K jednání K9 bude také nadále docházet Vít Bárta a Radek John. Jejich prosazování nyní může být daleko silnější a razantnější, poněvadž budou chodit vyjednávat bez zatížení svými vlastními rezortními problémy. Dá se tedy očekávat, že nátlakový potenciál této strany se bude nadále zvyšovat. To by měl mít Petr Nečas na paměti a být připraven na to, že i když jsou nejmenší strana, mohou významně tlačit uvnitř koalice," varuje premiéra do jisté míry politolog.

Objevují se mezi lidmi výzvy k revoluci?

ParlamentníListy.cz se zeptaly Zdeňka Zbořila také na to, zda všeobecná naštvanost mezi lidmi a deziluze z politiky nemůže vést k nějakému krajnímu řešení - jak se již začíná občas i z úst jiných politologů objevovat.

"Domnívám se, že rozladěnost mezi lidmi je oprávněná a asi i značně rozšířená. Přesto bych nebezpečí revoluce určitě v brzké době neviděl. Je to však určitý typ varování. Pokud se mezi odboráři během jejich protestů objeví celá řada politických hesel jako například: tato vláda nepatří do Strakovky, ale na Pankrác, svědčí to o vzrůstající bojovné náladě mezi lidmi. Ty požadavky, pokud zůstaneme u odborářské demonstrace, jsou jednoznačně politické, volající po změně. Vláda se totiž chová jako podnikatel s kmotry v pozadí, a to je zhoubné a pro lidi zřejmě dlouhodobě nepřijatelné. Kmotři, či nevolené elity v pozadí, totiž ovládají mediální, zpravodajské, vojenské i podnikatelské prostředí - což se v zemi samozřejmě odráží," vysvětluje redakci Zbořil.

Celý článek na ParlamentniListy.cz