Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Vakcína Pfizer funguje i proti mutacím koronaviru, oznámil šéf BioNTechu

Vakcína Pfizer funguje i proti mutacím koronaviru, oznámil šéf BioNTechu
Farmaceutické firmy BioNTech a Pfizer už rozeslaly zhruba miliardu dávek své vakcíny do více než stovky zemí a území (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Vakcína první generace, kterou na covid-19 vyvinula německá společnost BioNTech ve spolupráci s americkou firmou Pfizer, funguje i proti mutacím koronaviru, jako je kmen delta.

Proto v tuto chvíli není třeba vakcínu uzpůsobovat. Prohlásil to dnes výkonný ředitel BioNTechu Ugur Şahin, kterého citovala agentura AFP.

„Je dost dobře možné, že se v následujících šesti až 12 měsících objeví nové varianty, které budou vyžadovat uzpůsobení vakcíny. V tuto chvíli to ale není ten případ,“ uvedl Şahin.

Rozhodnutí upravit vakcínu by mělo být přijato jen pokud bude jasné, že vakcína nefunguje, anebo že poskytuje pouze podřadnou ochranu proti viru. Vzhledem k tomu, jak rychle se situace mění, je klíčové také načasování podobné změny, dodal šéf BioNTechu.

„Přijmout v tuto chvíli rozhodnutí by se během tří nebo šesti měsíců mohlo ukázat jako chybné, pokud by převládla jiná varianta. Proto musí být načasování tohoto rozhodnutí správné,“ řekl Şahin a dodal, že pro tuto chvíli stačí přeočkování.

Také partner BioNTechu, společnost Pfizer, opakovaně volá po aplikování třetí dávky očkování během nynější vlny infekcí. Řada zemí včetně Francie a Německa již uvedla, že od září začnou nabízet dodatečnou, třetí dávku očkování starším a nejzranitelnějším občanům.

Farmaceutické firmy BioNTech a Pfizer už rozeslaly zhruba miliardu dávek své vakcíny do více než stovky zemí a území. Do konce roku předpokládají, že jejich roční výrobní kapacita stoupne na tři miliardy dávek, než v roce 2022 vzroste na čtyři miliardy dávek.

Zdroje: