V Táboře udělali 3D snímek lebky Jana Žižky

- Aktuality autor: var

Táborská nemocnice v pondělí vytvořila pomocí počítačové tomografie prostorový snímek ostatků lebky Jana Žižky z Trocnova. 

Ostatky Jana Žižky jsou vystaveny také v Prácheňském muzeu v Písku

Ostatky Jana Žižky jsou vystaveny také v Prácheňském muzeu v Písku,zdroj: Slavomír Kubeš / MAFRA / Profimedia

Získaná digitální data by mohla vést k novému antropologickému výzkumu legendárního husitského bojovníka. Horní část lebky, takzvanou kalvu, v pondělí přivezli do nemocnice zástupci táborského husitského muzea. 

Není přitom jisté, zda jste skutečně o pozůstatek po Janu Žižkovi, ale s definitivní platností prý nikdo nemůže prohlásit, že jde skutečně o lebku slavné historické postavy."Těžko bych si troufal říci nějakou procentuální pravděpodobnost. Antropolog Emanuel Vlček, který se Janem Žižkou velmi zabýval, to podkládal statistickým důkazem dvou zranění na lebce," řekl ředitel husitského muzea Jakub Smrčka. Myslel tím zranění obou očí, kdy na jedno Žižka neviděl vůbec a na druhé pravděpodobně velmi špatně. 

Počítačová tomografie se prioritně využívá v medicíně, kde slouží k diagnostice širokého spektra poranění a chorob. Lékaři tak vidí inkriminované místo z několika úhlů. "Je to nejmodernější zobrazení, které dnešní přístroje zvládnou," uvedl primář radiodiagnostického oddělení táborské nemocnice Gábor Gyüre. 

Dodal, že mezi pořízením snímků člověka a Žižkovy lebky nevidí žádný velký rozdíl. "Je to úplně stejný proces, jako kdyby zde ležel pacient," uvedl Gyüre u speciálního tomografického tunelu. 

Tagy: nemocnice historie muzeum medicína Tábor antropologie

Zdroje: ČTK