V syrském Dará zabili 17 lidí, z toho osm žen

- Aktuality autor: Danica Klein

Nejméně 17 lidí, z toho přinejmenším osm žen, bylo podle syrské opozice v exilu zabito v noci na dnešek v syrském Dará. Město odstřelovala syrská armáda. Pozorovatelé OSN rovněž našli stopy údajného středečního masakru, při němž byly poblíž města Hamá údajně zabity desítky lidí.

Střely zasáhly rezidenční čtvrť města, které je ohniskem odporu proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, uvedla organizace. Další operace vládních jednotek a boje mezi vojáky a povstalci si v pátek vyžádaly v celé zemi údajně 26 životů.

Sýrie zažila v posledních týdnech dva velké masakry civilistů. Ve středu poblíž města Hamá bylo zabito podle SOHR 55 lidí, podle jiných opozičních zdrojů neméně 78 lidí. O dva týdny dříve v Húlá bylo zabito nejméně 108 lidí. Opozice masakry připisuje provládním milicím. Další desítky Syřanů mezitím zemřely při jiných násilnostech a bojích.

Pozorovatelé OSN, kteří v pátek navštívili místo údajného středečního masakru, našli známky krveprolití v některých domech i stopy po vládních silách.

Příměří nebylo nikdy dodržováno

V prohlášení pozorovatelů se uvádí, že vesnice byla prázdná, a tak pozorovatelé nemohli hovořit se svědky událostí. Poblíž ale byla ozbrojené vozidla a některé domy byly poškozeny raketami, granáty a palbou z těžkých zbraní, jimiž disponuje jen syrská armáda. 
"Uvnitř některých domů byla vidět krev na zdech a na podlaze," uvádí se v prohlášení.

"Před domy stále hořel oheň a byl cítit silný zápach spáleného masa," uvádí se dále v textu. Okolnosti útoku jsou však nadále nejasné. OSN rovněž nemůže potvrdit totožnost a počet obětí.

V Sýrii působí asi tři stovky pozorovatelů OSN, kteří dohlížejí na příměří uzavřené mezi prezidentem Bašárem Asadem a povstalci 12. dubna za zprostředkování zvláštního zmocněnce Kofiho Annana. Příměří však nebylo nikdy dodržováno. Podle SOHR bylo v Sýrii během téměř 15 měsíců protivládního povstání zabito více než 13.400 lidí, většinou civilistů.

V tureckém Istanbulu se dnes sešla Syrská národní rada (SNC), která stojí v čele syrské exilové opozice, aby vybrala nového vůdce poté, co minulý měsíc podal demisi dosavadní šéf SNC Burhán Ghajlún. K demisi ho přiměla vlna kritiky, že nechal skupinu Islámské bratrstvo zaujmout příliš vysoké postavení v rámci SNC.

Tagy: smrt Sýrie civilisté zeny

Zdroje: ČTK