V pražské Stromovce se opět sesunula půda. Prý ne kvůli Blance

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V pražském parku Stromovka se ve středu opět sesunula půda. Řekla to mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Půda je prý stále v pohybu, masa hlíny o rozměrech 20x50 metrů se i se vzrostlými stromy pohybuje směrem k historické Šlechtově restauraci.

Sesuv údajně nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. 

Půda se ve Stromovce sesunula už několikrát, v roce 2008 to bylo dvakrát kvůli výstavbě Blanky. Země se i tehdy propadla v prostoru okolo historické Šlechtovy restaurace. Český báňský úřad za to uložil společnosti Metrostav, která Blanku buduje, pokutu ve výši 200 tisíc korun za pochybení. Podle úřadu firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti. 

Sesuv nastal kolem 18:00. "Půda se sesunula poblíž jezírka na hranici staveniště tunelu Blanka. Podle inspekčního technika Metrostavu sesuv zřejmě nesouvisí se stavbou tunelu Blanka, protože je vzdálen asi 70 metrů od staveniště," uvedla Krásenská. Podle ní sesuv způsobila půda podmáčená pravděpodobně prasklým vodovodem. 

Je to jen podmáčený svah, dušují se v Metrostavu

Mluvčí firmy Veolia Ondřej Pokorný však sdělil, že tímto místem žádné vodovodní řady nevedou, na místě je podle něj jen zavlažovací zařízení. 

"Na místě spadl promáčený svah. S tunelem Blanka to nesouvisí, ražbu jsme skončili před více než rokem," řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Tunel už má podle něho v místě obezdívku, statici stavbu trvale sledují a nezaznamenali žádné pohyby půdy. 

Za budovou restaurace leží dva spadlé stromy. Sesuv je asi pět metrů od zadní části budovy restaurace. Na místě je městská policie, situaci hodnotí statik. "Strážníci ohradili místo páskou, aby zamezili vstupu lidí na místo sesuvu," řekla mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

Tagy: sesuv půda

Zdroje: ČTK