Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

V podmínkách pro on-line podnikání je Česko třiadvacáté na světě

V podmínkách pro on-line podnikání je Česko třiadvacáté na světě
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Česká republika je mezi třicítkou zemí s nejlepšími podmínkami pro on-line podnikání. V rámci rozsáhlé studie porovnávající 20 různých faktorů v 99 zemích skončila na 23. místě.

Studii zveřejnila americká poradenská firma Best Accounting Software. Mezi kritérii hodnocení byl mimo jiné hrubý domácí příjem na obyvatele, používání sociálních médií, rychlost internetu, sazba daně z příjmu, dostupnost on-line platebních nástrojů nebo digitální gramotnost obyvatel.

Ze studie plyne, že většina zemí nejvhodnějších pro zahájení on-line obchodu je v Evropě. Spolu s USA, Kanadou a Singapurem poskytují tyto země všestranně příznivý výchozí bod pro založení elektronického obchodu. Jedinou překážkou v nich zůstává vyšší sazba daně z příjmu právnických osob.

Na špičce žebříčku jsou Dánsko, Švýcarsko a Nizozemsko. Následují USA, Norsko, Švédsko, Singapur, Německo, Kanada a Lucembursko.

Česká republika na 23. místě skončila těsně za Slovinskem. Za Českem následují Itálie, Litva a Malta. Hůře jsou na tom i Slovensko, Maďarsko, Polsko nebo například Japonsko.

Nadprůměrný výsledek vykázala ČR v počtu uživatelů internetu, počtu providerů platebních služeb nebo vyspělosti logistických služeb. Naopak zaostává v rychlosti širokopásmového internetu, podílu uživatelů sociálních sítí či hrubého národního důchodu na hlavu.

Elektronický obchod globálně nadále meziročně roste. Americká výzkumná společnost eMarketer předpovídá do roku 2023 celosvětové tržby z on-line obchodu 6,542 bilionu dolarů (zhruba 141 bilionů korun), což představuje 22 procent veškerého maloobchodního prodeje. To je o osm procentních bodů více než v roce 2019.

Zdroje: