Dnes je pátek 12. prosince 2025., Svátek má Simona
Počasí dnes -1°C Mlha

V plzeňské ZOO se narodili tygříci. Kolik mláďat, se neví

20. 6. 2011 – 16:30 | Zpravodajství | Danica Klein

V plzeňské ZOO se narodili tygříci. Kolik mláďat, se neví
Placeholderzdroj: tisková zpráva

edenáctiletá tygřice Tsamara, původem z Kanady, porodila v sobotu v plzeňské zoologické zahradě mláďata.

Naposledy se v zoo narodila dvojčata vzácných a v přírodě kriticky ohrožených sibiřských tygrů v roce 2005, od té doby chovatelé netrpělivě čekali na další přírůstek těchto největších žijících kočkovitých šelem světa. Zatím ale nevědí, kolik mláďat se nyní narodilo, řekl dnes mluvčí zoo Martin Vobruba.

Matkou jen jednou

"Matka je s mláďaty v nepřístupné ubikaci v porodním boxu. V nejbližších týdnech nebudou vidět a potřebují klid. Zoo proto prosí o návštěvníky o zachování klidu v okolí expozice," uvedl.

Tygřice Tsamara se stala matkou zatím jen jednou, a to právě v roce 2005. Tehdy přivedla na svět se svým tehdejším partnerem Mauglím dvojčata Berry a Bellu. Bella už také měla mláďata v zoo Lipsku v Německu.

Chovatelé v Plzni se snažili o další odchov. Po odjezdu samce Mauglího do pražské zoo pořídili z Německa v roce 2007 samce Uchiho. Uchi se ale potýkal s vleklými zdravotními problémy, později po neúspěšných pokusech o páření se zjistilo, že je neplodný.

Se skálami, vodopádem a jezírkem

Zoo ho po dohodě převezla do makedonské zoologické zahrady ve Skopje jako expoziční zvíře a loni v prosinci získala prověřeného chovného samce Bajkala ze soukromého chovu ze středních Čech.

Tradice chovu tygrů sahá v Plzni do 70. let minulého století, v jednu chvíli tam najednou žili dva ussurijští a dva indičtí tygři. Poslední ussurijský neboli sibiřský tygr byl v Plzni do ledna 1994, kdy zemřel šestnáctiletý Matěj. Zoo pak chov obnovila až s nově postaveným výběhem - soutěskou se skálami, vodopádem a jezírkem v prosinci 2003.

Předchozí článek

Dopravní odbory hrozí další akcí. Nechceme předbíhat, říká Pomajbík

Následující článek

Společnost SAS objednala 30 nových letadel Airbus A320neo

Nejnovější články