Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

V neděli přibylo v Česku nejméně případů covidu za rok

V neděli přibylo v Česku nejméně případů covidu za rok
Celkem bylo podáno v Česku od začátku očkování loni v prosinci 6,54 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je asi 2,09 milionu lidí | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. 

Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června. V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo celkem asi 1,67 milionu případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou dobu epidemie 30 226 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 000. Rovněž denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek.

V posledních týdnech také vytrvale ubývá prováděných testů na koronavirus. Zatímco v neděli 6. června bylo provedeno přes 47 000 antigenních testů a přes 5900 PCR testů, v neděli 13. června bylo antigenních testů zhruba 36 000 a PCR testů asi 5600. Navzdory úbytku testovaných se snížil i podíl odhalených případů covidu-19 na množství provedených testů.

Dále se snižuje také tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku kleslo na 13, o den dříve činilo 14. Číslo kleslo, nebo stagnovalo ve všech regionech Česka. Nejmenší je nadále v Královéhradeckém kraji se třemi případy za týden na 100.000 obyvatel. Nejvyšší je v Jihočeském kraji s 26 případy.

V poslední době se také uvolňuje část kapacit nemocnic. Ještě na začátku května bylo podle webu ministerstva v nemocnicích volných 26 procent lůžek s umělou plicní ventilací, zatímco nyní je jich volných 33 procent. Standardních lůžek s kyslíkem bylo k dnešnímu ránu volných 28 procent, což je stejně jako začátkem května.

V neděli bylo v nemocnicích podle ministerstva 152 lidí s covidem-19. Ještě v polovině letošního března, kdy byl počet hospitalizovaných nejvyšší za celou dobu epidemie, jich bylo přes 9000. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší.

Očkováno proti covidu-19 bylo v neděli 40 309 lidí, což je zhruba o 1300 méně než před týdnem. Celkem bylo podáno v Česku od začátku očkování loni v prosinci 6,54 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je asi 2,09 milionu lidí.

S poklesem počtů nových případů covidu-19 a nárůstem množství očkovaných jsou v Česku uvolňována protiepidemická opatření. Od 1. července by se měl například zvýšit maximální počet účastníků kulturních akcích na 5000 venku a 2000 uvnitř za určitých opatření, oznámil v neděli na sociálních sítích premiér Andrej Babiš. Rada vlády pro zdravotní rizika a vláda podle něj bude také dnes řešit nošení roušek ve školách.

Zdroje: