Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

V Egyptě objevili hrobku s osmi miliony mumifikovaných psů

V Egyptě objevili hrobku s osmi miliony mumifikovaných psů
V katakombách našli archeologové osm milionů psích mumií | zdroj: P.T. Nicholson

V Egyptském pohřebišti Sakkára nedaleko Káhiry objevili archeologové vedle chrámu boha Anúbise hrobku, v níž se nacházelo osm milionů mumifikovaných psů. Na počest boha se šakalí hlavou zde byli pohřbeni jak dospělí psi, tak štěňata. Informoval o tom server Life Science.

Mumie se nacházely ve složitém systému katakomb, který se rozkládá na ploše 173 krát 140 metrů. O dvou hrobkách se sice vědělo už na konci 19. století, ale archeologové se o ně příliš nezajímali. Zemětřesení v roce 1992 pak jednu z nich zavalilo a zůstala přístupná jen ta, kterou nyní vědci zkoumají.

Hrobka vznikla pravděpodobně ve čtvrtém století před naším letopočtem a kromě psů obsahuje i několik mumií podobných šelem, jako jsou šakali, lišky či kočky. "Je pravděpodobné, že tato zvířata tu jsou uložena kvůli své zaměnitelnosti se psy," vysvětlují vědci ve své studii. Podle nich však 92 procent mumií patří psům.

Podle vedoucího výzkumníka Paula Nicholsona, profesora archeologie na Cardiffově univerzitě ve Velké Británii, poutníci psy na místo přinášeli jako oběť Anúbisovi, staroegyptskému bohu zemřelých, pohřebišť a mumifikace. 

Někteří z psů měli podle Nicholsona poměrně náročné pohřby, pravděpodobně tedy byli chování v chrámech. U několikadenních štěňat je tomu ale jinak. Podle něj byla "chována, řekněme, k obřadním účelům". Štěňata byla pravděpodobně hned po narození odtržena od matky, takže umírala hladem či na dehydrataci. "Nejspíš nebyla zabita násilím, nenašli jsme žádné důkazy o zlomení vazu, jako je tomu v případě kočičích pohřbů," řekl serveru Nicholson.

Psí katakomby ale přinesly i další, neméně zajímavý objev. Protože jejich stěny byly vyrobeny z kamene starého 48 až 56 milionů let, našli výzkumníci na stropě fosilii mořského obratlovce z tohoto období, pravděpodobně příbuzného kapustňákům. "Je dost dobře možné, že o tom Egypťané věděli," uvedl Nicholson.

Zdroje:
livescience.com