Egyptští balzamovači podváděli. Místo zvířecích těl cpali do mumií skořápky

- Magazín autor: pal

Starověcí Egypťané uctívali své bohy zvířecími mumiemi. Ne vždycky ovšem stihli uspokojit poptávku po zvířecích obětech a občas při mumifikaci "ošulili". Zjistili to vědci z univerzity Manchestru, když při analýze 800 zvířecích mumií zjistili, že velká většina z nich obsahuje pouze látky, bahno, rákos a skořápky. Vědci se domnívají, že poptávka zkrátka převyšovala nabídku a egyptští balzamovači nestíhali včas připravovat mumie obětovaných zvířat. 

Mumie zvířat byly součástí egyptské kultury

Mumie zvířat byly součástí egyptské kultury,zdroj: Profimedia.cz

O mumie zvířat, hlavně koček, byl velký zájem. Šlo o náboženské obětiny.  Britové prozkoumali s pomocí rentgenu a počítačové tomografie 800 mumií v podobě koček, ale také ptáků nebo krokodýlů. Pouze třetina z nich obsahovala celá zvířata, jež zůstala překvapivě dobře zachovaná. Další třetina skrývala části zvířecích těl a ve zbylých nikdy žádná zvířecí těla nebyla. 

Egyptoložka Lidija McKnightová v pořadu BBC Horizon řekla, že "se vědělo, že některé mumie neskrývají to, co představují, ale překvapením bylo, že třetina neobsahovala vůbec žádné zbytky zvířat, ani kosterní". Obal byl pouze vycpán. "Šlo hlavně o organický materiál, jako je bahno, hůlky a rákos. Tedy věci, které našli balzamovači kolem svých dílen, a také třeba skořápky a peří, které se zvířaty souvisejí". 

Mumifikace jako starověký výnosný kšeft

Smyslem mumifikování lidí bylo zachovat tělo pro posmrtný život, zatímco zvířecí mumie byly náboženskými obětinami. "Mumifikované zvíře poskytovalo spojení se světem bohů," řekl kurátor egyptských a súdánských sbírek v manchesterském muzeum Campbell Price. "Mumie byly děkovnými dary. Tak, jako dnes máte v katedrálách svíce, tak v Egyptě měli zvířecí mumie. Daly se koupit a pak se odevzdaly knězi. Když jich nashromáždil určité množství, pohřbil je," vysvětlil Price, jehož muzeum chystá na říjen výstavu zvířecích mumií. 

V Egyptě se našlo 30 podzemních prostor naplněných až po strop mumiemi zvířat. V každém byl vždy pouze jeden druh - psi, kočky, krokodýli, ibisové nebo opice. Odhaduje se, že se v Egyptě mumifikovalo až 70 milionů zvířat a podle Price byla tato praxe rozšířená hlavně v období 800 let před naším letopočtem po období vlády Říma. Aby mohla být potřeba alespoň základně pokryta, museli mít Egypťané zvlášť intenzivní chovy. Zvířata se často zabíjela ještě mladá. 

McKnightová řekla, že balení předmětů, které se zvířaty pouze souvisely, tedy například peří nebo skořápky vajec, nelze považovat za podvod. "I když to nebyla zvířata samotná, bylo to něco z jejich blízkosti. Prostě používali vše, co bylo dostupné. Někdy ty nejkrásnější obaly zvířata neukrývají," řekla. Egypťané samotní prý často věděli, že nepohřbívají celou zvířecí bytost. 

Tagy: Anglie mumie mrtvá zvířata zajímavosti a kuriozity dějiny a fakta

Zdroje: ČTK