V Alpách vykolejil vlak. Zemřeli dva lidé

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 8. 2. 2014 17:06) - Aktuality autor: Michal Polák

V jižní Francii dnes vykolejil výletní vlak s turisty spojující Nice s francouzskými Alpami. Podle informací serveru Nice-Matin při nehodě, která se stala na špatně přístupném úseku trati, zahynuly dvě ženy, jedna je podle už potvrzených zpráv Ruska, totožnost druhé zatím potvrzena není. Podle posledních zpráv je tato druhá oběť z oblasti Nice. Při nehodě se také zranilo devět osob a jedna z nich je ve vážném stavu.

Vykolejený vlak

Vykolejený vlak,zdroj: Twitter

Nehoda se stala kolem 11:00 SEČ u města Annot v departementu Provence-Alpes-Côte-d'Azur. Na trať vedoucí prudkým svahem se zřítil balvan o velikosti automobilu. Vlak do něj narazil, ale balvan padal dál a stromy ho zadržely níže na svahu. Na místě zasahovalo 110 záchranářů a povolány byly dva vrtulníky. V soupravě, která měla dva vozy, jelo kolem třiceti lidí. Jeden vůz se zřítil po svahu, ale neodpojil se a zůstal viset zadržený o stromy. Druhý zůstal ve vzpřímené poloze. 


Nehodou se zabývají ministři dopravy a vnitra Frédéric Cuvillier a Manuel Valls. "Počasí se sněhem záchranné práce komplikuje," řekl Valls. Úřady vyhlásily vysoký stupeň pohotovosti, který se vydává při smrtelných neštěstích. Většina cestujících byla převezena do Annot, někteří se mohli vrátit domů. Několik lidí bylo nutné z vagonu vyprostit. 

V oblasti se po několik dní střídá déšť se sněhem a podle francouzských sdělovacích prostředků se kámen mohl uvolnit právě kvůli často se střídajícímu odtávání a mrznutí. 

Oblíbená výletní trasa

Výletní vlak spojuje pobřeží s Dignes-les-Bains vzdálené asi 150 kilometrů od Nice. Horskou trasu, považovanou za jednu z nejzajímavějších ve Francii, zahrnující 25 tunelů a třicítku mostů a viaduktů, urazí obvykle za tři hodiny. Provozovatelem nejsou dráhy, ale místní dopravní správa departmentu Provence-Alpes-Côtes-d'Azur. V lednu provozovatel kvůli nejisté bezpečnostní situaci provoz na trati přerušil. 

Ve Francii se vlakové neštěstí stalo naposledy loni v červenci. Sedm lidí tehdy zemřelo, když vlak do Limoges vykolejil při příjezdu na nádraží Brétigny-sur-Orge asi 20 kilometrů jižně od Paříže kvůli poruše výhybky. 

Tagy: Francie vykolejení vlakové neštěstí Francouzské Alpy

Zdroje: ČTK