Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Útoky jako vánoční dárek a neveselé svátky křesťanů v Indii

Útoky jako vánoční dárek a neveselé svátky křesťanů v Indii
Náboženství v Indii nežijí bok po boku vůbec mírumilovně | zdroj: Profimedia

Křesťané různých denominací tvoří v Indii jen malý a málo viditelný zlomek obyvatel. Přesto se stávají stále častěji oběťmi násilí ze strany většinových hinduistů. Vánoce proto strávili ve strachu z dalších útoků a provokací, které se stupňují od nástupu nového indického ministerského předsedy.

Měla to být opravdu netradiční oslava Vánoc. Na pět tisíc křesťanů se 25. prosince, v den tradičního data narození Ježíše Krista, melo "navrátit domů", tedy hromadně přijmout hinduismus. Za iniciativou, která se nakonec díky zásahu místních úřadů neuskutečnila, stála extrémní skupina napojená na vládnoucí Indickou lidovou stranu (BJP).

Spolu s dalšími hnutími, z nichž nejvýznamnější a nejhlasitější je několikrát zakázaná Ráštríj svajamsévak sangh (RSS), propaguje, že křesťanství nemá v indické společnosti žádné místo a každý Ind je ze své podstaty hinduista, proto tedy rituál navracení.

Nakonec neuskutečněná masová konverze měla být vyvrcholením několikaměsíčního procesu, kdy se v různých indických státech hromadně obracely k hinduismu desítky až stovky křesťanů a muslimů - podle očitých svědectví násilím anebo pomocí příslibů potravinových lístků a dalších výhod lidem z nejchudších poměrů.

Kampaň proti křesťanům je nicméně mnohem obsáhlejší a neomezuje se jen na provokativní předvánoční veřejné obřady. Od nástupu Nárendra Módího do premiérského úřadu letos v květnu došlo k zhruba šesti stovkám útoků na náboženské menšiny, včetně vypálení významného kostelu svatého Sebastiana v Dillí 1. prosince, jehož prošetření v následujících dnech požadovaly stovky demonstrujících.

Nebo napadení pastora se skupinou křesťanů zpívajících křesťanské koledy, kteří byli krutě zbiti 12. prosince v Hajdarábádu. Národní sjednocené fórum křesťanů (NUCF), reprezentující tři největší křesťanské církve v Indii, těsně před Vánoci upozornilo na stupňující se násilí a šikanu, jíž musí malá asi dvacetimilionová křesťanská komunita v miliardové Indii čelit.

Zhoršení situace se všeobecně připisuje vítězství Módího v letošních volbách. Jeho strana je dlouho spojovaná s hinduistickým nacionalismem, sám Módí měl několik let zakázaný vstup třeba do Spojených států a byl mezinárodně považován za nežádoucí osobu, když se pod jeho vedením ve státu Gudžarát uskutečnil roku 2002 děsivý pogrom.

Za oběť nábožensky motivovaného násilí tehdy padlo přes tisíc lidí, policejní autority nezasáhly a incident se nikdy pořádně nevyšetřil. Módí je ovšem nyní pod palbou, že pro ochranu menšin dělá málo, a opoziční Indický národní kongres z tohoto důvodu prakticky zablokoval parlament. Předseda vlády se přesto nemá k tomu, aby hlasitě násilí odsoudil, a extrémistické skupiny počítají s jeho nepřímou podporou.

Křesťanské komunity jsou nakonec také obětí rapidně se zhoršujícího vztahu mezi muslimy a hinduisty, což se projevuje častými bombovými útoky a následnými odplatami nebo situací v sousedním Pákistánu, který mnozí Indové vidí jako odstrašující případ. Indičtí křesťané, kteří se takových sporů neúčastní a násilí nevyvolávají, slaví letošní vánoční svátky ve strachu z budoucnosti, která může být ještě mnohem horší.

Extrémisté slíbili, že Indie bude do roku 2021 hinduistická. Stoprocentně.

Zdroje:
Vlastní