USA vytýkají Česku špatné zacházení s Romy i obchod s lidmi

- Aktuality autor: red

Pravidelná americká výroční zpráva o lidských právech se opět zabývá údajnou špatnou životní situací Romů v Česku a na Slovensku.

Vyplynulo to ze čtvrtečního vyjádření Michaela Posnera z amerického ministerstva zahraničí, které dokument vypracovalo. Spojené státy již Česku a Slovensku špatnou ochranu práv romské menšiny vytkly loni. 

Podle Posnera současný svět je světem konfliktů, které dopadají na zranitelné skupiny obyvatel. Týká se to například uprchlíků v Afghánistánu či krutého zacházení s homosexuály v Ugandě. "(Jde ale i o) Romy v mnoha evropských zemích, včetně Itálie, Rumunska, Maďarska, Slovenska a České republiky," uvedl Posner. 

Všímají si také neonacistického extremismu zaměřeného proti Romům a dalším menšinám. Zprávu zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. 

"Romové (v Česku) čelí vysoké úrovni chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a rozšířené diskriminace v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a bydlení," stojí ve zprávě. Situaci Romů údajně komplikuje i nedostatečná veřejná doprava, která "omezuje pracovní příležitosti mimo ghetta, a Romové tak spíš nemohou přijímat práci dál od svých domovů". Zpráva zmiňuje i to, že některé restaurace a bary odmítají romské zákazníky. 

Diskriminaci a špatnému zacházení ze strany policie podle dokumentu Romové čelí i na Slovensku. Dalšími problémy v dodržování lidských práv v zemi pak prý jsou obavy o nezávislost justice, případy násilí proti ženám a dětem a stejně jako u České republiky korupce a obchodování s lidmi za účelem prostituce. 

Spojené státy sledují situaci ve 194 zemích. Zpráva, kterou představily, je prvním přehledem dodržování lidských práv ve světě vypracovaným administrativou současného amerického prezidenta Baracka Obamy. Připravovalo ji asi 1000 lidí. Americké ministerstvo zahraničí zprávu vydává od roku 1977, pravidelně tím vzbuzuje negativní reakce vlád kritizovaných zemí.

Tagy: USA Slovensko Česko Romové zpráva

Zdroje: ČTK