Univerzita v Plzni pozastavila bezplatné testy na metylalkohol

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Kvůli enormnímu zájmu občanů musela Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) pozastavit možnost testování přítomnosti metylalkoholu v alkoholických nápojích. Bezplatné testy, na něž v pondělí stály frontu desítky lidí, skončily asi po hodině. O případném dalším termínu bude veřejnost včas informována, řekla dnes mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. 

Prohibice alkoholu

Prohibice alkoholu,zdroj: Mediafax

"V první den sběru vzorků byl zájem občanů tak velký, že došlo k naprostému přečerpání laboratorních kapacit. ZČU je tedy nucena dočasně tuto akci pozastavit," dodala. 

Informativní testování nabídlo veřejnosti minulý čtvrtek výzkumné centrum Nové technologie ve spolupráci s katedrou chemie Fakulty pedagogické. Jeho pracovníci zjišťovali, zda donesený vzorek lihoviny neobsahuje nebezpečné množství metylalkoholu. Testování se mělo zdarma konat po tři dny od pondělí 24. do středy 26. září. 

Celníci doposud nenašli závadný alkohol

"V období této panující nejistoty a pochybností by občané měli mít možnost nechat si otestovat dříve zakoupený alkohol. Ceny testů jsou ovšem vyšší než hodnota zakoupené láhve, a tak nemají pro běžného občana smysl. Proto přicházíme alespoň v omezené míře s nabídkou testování zdarma," uvedl ve čtvrtek ředitel výzkumného centra Miroslav Holeček. 

Zájemci nosili vzorky o objemu 50 mililitrů, případně odlili lihovinu do testovací nádoby na místě. Už při vyhlášení ZČU uvedla, že odběr může být při naplnění laboratorních kapacit předčasně ukončen. 

Celníci zatím při kontrolách nenašli v Plzeňském kraji žádný alkohol s nebezpečným metanolem, který má v ČR na svědomí životy již více než 20 lidí. Jde o jeden z posledních "čistých" krajů v ČR. 

Tagy: zájem testy metylalkohol

Zdroje: ČTK