Univerzita podá návrh, aby byl Bendovi odebrán titul

- Aktuality autor: red

Poslanec a předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) je mezi prvními adepty, kteří by mohli přijít o titul získaný na právnické fakultě v Plzni.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša se ve čtvrtek dohodl s děkanem právnické fakulty Jiřím Pospíšilem, že v případě Bendy bude podán návrh na odebrání titulu JUDr. Jak se před několika dny ukázalo, Bendova rigorózní práce byla moc krátká a nesplnila formální požadavky.

"Odebrání titulu se nemusí podařit, ale dáme návrh. On si pak může požádat o novou rigorózní zkoušku a předložit novou práci," uvedl Průša.

Odebrání titulu hrozí podle informací z vedení školy i bývalému proděkanovi Ivanu Tomažičovi, jenž čelí podezření z opsání dizertace, a exšéfovi plzeňských strážníků Luďkovi Hosmanovi, jenž opsal bakalářskou práci, a mohl by tak přijít o titul bakalář. "V první fázi jde o kauzy, kde je elementární přiznání autorů kvalifikačních prací," potvrdil zdroj z univerzity. Velký problém ale má i současná chomutovská primátorka z ODS Ivana Řápková.

Podle Pospíšila rozhoduje o podání návrhu na odebrání titulu rektor jako hlava školy, odvolacím orgánem je ministerstvo školství.

Do konce týdne ZČU vybere mimoplzeňskou advokátní kancelář, která pro ni bude zpracovávat veškeré podklady pro odebírání titulů. Podle stanoviska ministerstva školství je možné titul odebrat. Názory se ale různí. Například za prakticky nemožné to považuje Hosmanův advokát Radek Ondruš. Stejně to vidí i exproděkan právnické fakulty Milan Kindl, který je jednou z ústředních postav aféry na plzeňských právech a byl mimo jiné oponentem Bendovy práce.

Na svých stránkách Kindl uvedl: "Protože co právník, to názor, ptal jsem se asi deseti právníků, kterých si pro jejich znalosti velmi vážím. Všichni sdílejí názor, že to prostě nejde."

Benda po upozornění České televize uznal, že jeho rigorózní práce nesplnila formální požadavky, tedy nemá požadovaný počet znaků, respektive stránek. Po obsahové stránce ale má podle jeho názoru potřebnou kvalitu. Vedení fakulty požádal, aby znovu otevřelo jeho rigorózní řízení a umožnilo mu práci po doplnění znovu obhájit.

Benda se stal poslancem České národní rady už v roce 1990. S dvouletou přestávkou v letech 2002 až 2004 od té doby pracuje jako poslanec. Od roku 1992 působí v ústavně-právním výboru sněmovny, od 2006 je jeho předsedou.

Zdroje: ČTK