ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro rok 2010

- Aktuality autor: red

Česká národní banka očekává v nové prognóze pro příští rok růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta. Letos centrální banka očekává pokles o 4,4 procenta. Řekl to guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

ČNB tak odhad vývoje ekonomiky pro příští rok zlepšila a pro letošní rok zhoršila. Loni ekonomika rostla podle revidovaných údajů ČSÚ o 2,6 procenta.¨

V předchozí srpnové prognóze ČNB očekávala letos pokles ekonomiky o 3,8 procenta a pro příští rok růst o 0,7 procenta. Pro rok 2011 ponechala centrální banka odhad růstu HDP na 2,2 procenta.

"Rozhodnutí ČNB ponechat úrokové sazby beze změny odpovídá našemu očekávání a překvapením nejsou ani čerstvé prognózy," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Odhad pro letošní rok se podle něj příliš neliší od prognóz na finančním trhu a odhadů ostatních institucí.

Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze z konce října očekává příští rok růst české ekonomiky o 0,3 procenta. Pro letošek MF očekává větší propad ekonomiky, a to o pět procent. Podle Evropské komise by měla ekonomika příští rok růst o 0,8 procenta a letos klesnout o 4,8 procenta.

"Věříme tomu, že česká ekonomika již má za sebou dosažení dna. Příští rok čekáme mírný růst, ale cesta bude poněkud hrbolatá. Po určitém vzepětí dojde ještě k nějakému utlumení ovlivněného rozpočtovou politikou a rostoucí nezaměstnaností," uvedl Tůma.

Celková inflace bude nízká, ale postupně bude podle ČNB stoupat. "V horizontu měnové politiky bude celková inflace zhruba na úrovni dvou procent," uvedl Tůma. Ve čtvrtém čtvrtletí 2010 by měla být inflace na 1,9 procenta a v prvním čtvrtletí roku 2011 na dvou procentech. "Vzhledem k absenci inflačních rizik lze očekávat delší období stability úrokových sazeb. Podmínkou je ovšem stabilní kurz koruny, jak je prezentován v prognóze ČNB," uvedl Marek.

Se zvýšením úrokových sazeb počítá v druhé polovině příštího roku. Hlavní rizika, která by mohla ohrozit nový odhadovaný vývoj, jsou podle Tůmy mírně proinflační. Pro růst cen by tak mohl působit aktuální vývoj kurzu koruny, naopak proti růstu cen může působit možný nižší růst mezd. Prognóza počítá podle guvernéra s poklesem tržních úrokových sazeb v letošním roce, poté s jejich postupným růstem v průběhu roku 2010.

Průměrný kurz koruny letos ČNB očekává na 26,40 Kč/EUR a příští rok posílení koruny na 25,70 Kč/EUR. V roce 2011 by měla koruna mírně posílit k 25,60 koruny za euro. V současnosti se koruna obchoduje pod 26 Kč/EUR.

Zdroje: ČTK