Tygr napadl 3 ošetřovatele v Liberecké zoo a hodinu se pohyboval po areálu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. VIDEO. Bílý tygr zranil dnes ráno v liberecké zoo tři ošetřovatele a poté se asi hodinu volně pohyboval v areálu zahrady. V zoo v té době bylo několik dospělých a dvě desítky dětí, řekla krajská mluvčí policie Ludmila Knopová. Nikomu z návštěvníků se nic nestalo.

Isabella, bílý tygr v Liberci.

Isabella, bílý tygr v Liberci.,zdroj: http://www.zooliberec.cz

 "Zoologická zahrada byla po dobu události uzavřena, nikdo z návštěvníků nebyl v bezprostředním ohrožení," řekl mluvčí zoo Ivan Langr. Zahrada byla od 13:00 znovu přístupná, výjimkou je pavilon šelem, který bude znovu otevřený až v pátek. 

Nejvážnější zranění utrpěl mladistvý ošetřovatel, má mnohačetná poranění na hlavě, zátylku, v podpaždí i na zádech. Dva a půl metráku vážící zvíře praktikanta chvíli neslo v tlamě. "Zraněný mladík je mimo ohrožení života," uvedla krajská mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová. Posádka záchranky se zraněným musela čekat zavřená v kleci, než se podařilo tygra uspat. Pak mladíka převezla na libereckou traumatologii. "Zůstane zde nějakou dobu," řekl mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec. Do nemocnice na chirurgii odvezla sanita ještě k ošetření další dvě ošetřovatelky zoo s poraněním nohou a zad. "Měly škrábance, odvezli jsme je na chirurgii," dodala mluvčí záchranky. 

Lidská chyba nebo technická závada

Podle ředitele zoo Davida Nejedla ošetřovatelé uklízeli tak jako každý den výběh, kde měl později být i tygr Paris. "Neměli se setkat. Asi to byla lidská chyba nebo technická závada, ještě nemáme dostatek informací," řekl ředitel. Podle něj kontakt mezi zvířaty a lidmi nebyl krátký. "Nebylo to tak, že by tygr útočil jako na kořist. To by byly následky mnohem horší," řekl Nejedlo. Ošetřovatelé se zmateného a překvapeného tygra snažili zahnat, ten ale poranil zejména mladíka. K zahnání šelmy pomohlo, že ženy bouchaly do mříží a jedna po něm hodila i kyblík. 

Když se dostal tygr ven, vůči lidem nebezpečný nebyl. Jeho pozornost upoutali zejména lvi v dalším výběhu pavilonu. Šelmy na sebe přes expozici vzájemně útočily, ale neublížily si. Tygr se v jednu chvíli také vydal k tučňákům, po ráně od elektrického ohradníku ale o ně přestal jevit zájem. Adrenalinem nabuzeného tygra nakonec zneškodnili ošetřovatelé asi trojnásobnou dávkou uspávacího střeliva. Sedmiletý samec Paris by měl být ale v pořádku. 

Policisté nyní podle své mluvčí zjišťují, zda někdo nepochybil. Z trestného činu zatím nikoho neobvinili. 

V pavilonu šelem v liberecké zoo se jedno neštěstí, v němž ale nefiguroval člověk, stalo před třemi lety. Lvi Sultán a Elsa si při rutinním vypouštění šelem z ubikací sami otevřeli bezpečnostní spouštěcí dvířka a pronikli do venkovní expozice, kde už byla bílá tygřice Isabella. Tygřici tam smrtelně zranili. 

V liberecké zoo jsou vzácní bílí tygři od roku 1994. Jsou jedním ze symbolů zahrady. Zoo má dospělého samce, samici a od července i tři mláďata, které jsou v současnosti největším lákadlem zoo. Zejména díky počet návštěvníků po dvouleté odmlce znovu překročil hranici 350.000. Bílí tygři nejsou samostatným druhem, ale jen zvláštní formou tygra indického (bengálského). Po celém světě jich žije v chovech několik desítek, ve volné přírodě se zřejmě už nevyskytují vůbec.

Tagy: napadení Liberec zoo tygr

Zdroje: ČTK