Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Třetinu českých důchodců čeká exekuce. A čísla stále rostou

Třetinu českých důchodců čeká exekuce. A čísla stále rostou
zdroj: tisková zpráva

Exekuce, které potrápily alespoň jednou za život už mnohého Čecha, se nevyhýbají ani seniorům. Asi málokoho překvapí, že počty uvalených exekucí na důchodce rok od roku zásadním způsobem stoupají. Česká správa sociálního zabezpečení uvádí, že exekuci na důchod registruje nyní u 60 tisíců seniorů. Z penzí jim strhla dosud neuvěřitelnou částku ve výši jedné miliardy korun.

A rozhodně se nedá čekat, že bude v nejbližší době tento počet klesat. Právě naopak. Na peníze z důchodů si brousí zuby exekutoři v osmi stech tisících dalších případů. To představuje nyní prakticky třetinu všech penzí v Česku.

Potvrzují to i samotní exekutoři. Jejich bývalá prezidentka Jana Tvrdková nedávno uvedla, že právě důchodci jsou podmnožinou obyvatelstva, která se v Česku obrovským tempem zadlužuje. Starší lidé totiž mnohdy neumějí s penězi hospodařit a jsou důvěřiví. Velmi často tak za jejich problémy stojí agresivní předváděcí prodejní akce či praktiky podomních prodejců.

Jejich vynalézavost a drzost, zdá se, nemá hranice. I ParlamentníListy.cz se na vlastní kůži přesvědčily o tom, jak jednoduché je někoho nachytat.

Začalo to běžným nákupem v supermarketu. Poté, co reportérka vyjela od pokladny s vozíkem, aby naložila nákup do tašky, přistoupila k ní postarší paní s otázkou: „Vídím, že nakupujete potraviny – záleží vám asi na tom, abyste se stravovala vy a vaši blízcí zdravě, ne?“ Samozřejmě je odpověď jednoznačná. A žena pokračuje: „Já jsem tady z jedné společnosti, která lidem zajišťuje možnost žít zdravě a udržet si zdraví, což v dnešní době znamená i velkou úsporu peněz třeba na lékařskou péči. Můžu vám položit několik otázek?“