Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Třetí dávka očkování bude doporučená lidem nad 60 let

Třetí dávka očkování bude doporučená lidem nad 60 let
Podle dřívějších informací ministerstva by třetí dávku vakcíny lidé měli dostávat u praktických lékařů, případně v nemocnicích (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se podle informací na twitteru Chytré karantény spustí 20. září.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rádiu Impuls řekl, že třetí dávku mohou dostat všichni očkovaní. Doporučená bude zejména lidem nad 60 let. Ráno podmínky přeočkování projednala rada vlády pro zdravotní rizika, potvrdil ČTK vedoucí tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Odpoledne musí plán ještě potvrdit vláda. Dostat dávku vakcíny, která posílí získanou imunitu, bude možné osm měsíců po dokončeném očkování.

Podle dřívějších informací ministerstva by třetí dávku vakcíny lidé měli dostávat u praktických lékařů, případně v nemocnicích. Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v září postupně ruší.

Zdravotníci budou aplikovat posilující dávky vakcíny typem mRNA, tedy od výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Za rizikové skupiny odborníci považují seniory, chronické pacienty, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a klienty v pobytových sociálních zařízeních. Premiér Andrej Babiš řekl, že od 10. září dostanou lidé, kterých se přeočkování třetí dávkou bude týkat, informační SMS zprávu.

Očkování třetí dávkou už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA. Také některé české studie ukazují, že zejména u seniorů po několika měsících mohou protilátky po očkování výrazně klesnout.

Zdroje: