Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

To kafe si raději nedávejte... Co vám letušky neřeknou

To kafe si raději nedávejte... Co vám letušky neřeknou
Slastná vůně kávy může mást (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

"Prosíme, usaďte se, za chvíli budeme procházet uličkou a nabízet kávu." Po několika hodinách letu zní slova o kávě jako pohádka. Možná byste si ale měli příště nechat zajít chuť. Důvod vám ale stevardi raději neřeknou. Stejně jako to, že je zámek na toaletě spíš jen na okrasu. Když nemohou oficiálně, svěřili se zaměstnanci leteckých společností alespoň na internetovém fóru Reddit. Na co tedy myslet před příštím letem?

Opěrky do uličky i u oken se dají zvednout 

Nechcete se v letadle mačkat mezi cízími lidmi, takže si vyberete místo u okna nebo rovnou do uličky. Jenže pak zjistíte, že vás v odpočinku omezuje opěrka, která nejde zvednout. A máte po radosti. Chyba, zkoušeli jste to špatně. "Dá se zvednout stisknutím malého tlačítka vespod u kloubu," radí uživatel Goat_Porker. Takže můžete si klidně udělat místo a navíc se při vystupování dostanete k příručnímu kufru rychleji.

Dáte si kávu?

Pravda, výborné espresso si pod pojmem "káva v letadle" asi nepředstavíte. Ale možná byste čekali něco trošku poživatelného... "Kafe je absolutně nechutné, protože nikdo přes noc nemyje nádobu, ve které se připravuje. Pracovníci, kteří to mají na starosti, jsou tak špatně placení, že na čištění kašlou. Prostě ji jen vypláchnou a nalejou do ní další kafe," svěřil se uživatel WorseToWorse s tím, že nejen on to tak dělával.

Uživatel Mudbutt7 zase upozorňuje na to, že vozík s pitnou vodou pro mytí rukou a pro vaření kávy bývá zaparkován hned vedle vozíku s desinfekční tekutinou do toalety. Otvor pro doplňování pitné vody je v letadle navíc hodně blízko otvoru pro vypouštění fekálií. A leckdy oba obsluhuje tentýž pracovník. Což, jak vám asi došlo, není zrovna ideální. Takže radši ani moc nemyslete na to, že byste se napili vody z umyvadla na záchodě. Varovné cedule mají své opodstatnění.

Sluchátka? Ne, děkuji, mám vlastní

Pokud nemáte, raději byste si na cesty měli nějaké pořídit. Zabalení v sáčku neznamená automaticky, že je věc nová. "Sluchátka jsou po použití vyčištěna a zase zabalena," říká bývalý zaměstnanec skladu na "letové doplňky". Na druhou stranu - nikdo vám přece sluchátka nenabízí s tím, že jsou nová, ne? 

... a když už jsme u té čistoty

Pravděpodobně se vám už někdy stalo, že ve chvíli, kdy jste vystupovali z letadla, už na nástup čekala další várka cestujících. Pokud jste ten, kdo odchází, máte štěstí. Během krátké chvíle mezi lety nečekejte, že stevardi dokážou letadlo perfektně vygruntovat.

Kromě toho, že máte ještě po někom zahřátou sedačku se tak klidně může stát, že najdete v kapse před sedadlem zapadlý kus něčí svačiny. V lepším případě té dnešní... "Někdy uklízíme letadlo jednou dvakrát týdně. Někdy to trvá i měsíc, než dojde na větší čistění," prozrazuje uživatel Superfluous fish.

Není zámek jako zámek

Myslíte si, že když za sebou zamknete v záchodové kabince, nikdo vás nemůže načapat se staženými kalhotami? Moc na to raději nesázejte. Dveře od toalety se totiž dají v pohodě otevřít i zvenčí. Zamykací mechanismus se většinou venku skrývá pod cedulkou zákazu kouření. Stačí víc přitlačit. Zámek tak slouží spíš ostatním cestujícím jako znamení, že je zrovna obsazeno. 

Stejně tak k ničemu je vám zámek na kufru. Otevřít zip je otázkou pár vteřin. Přehnané zabezpečení a drahé zámky vám naopak mohou nadělat problémy. Pokud nejsou schválené, letištní pracovníci je při náhodné kontrole mohou rozlomit. Ideální je tak používat stahovací svorku na kabely. Dovnitř kufru dáte sáček s náhradními a když narazíte na dobře vyspaného pracovníka, třeba vám kufr následně opět zamkne.

Kyslíkové masky vydrží méně, než čekáte

Masku si nasaďte opatrně na obličej a klidně a plynule dýchejte. Jenže kyslík nemůžete z masky nasávat donekonečna, přece jen letadlo má své zásoby. Ty vydrží zhruba na čtvrt hodiny. To sice nemusí v zaoceánském letu vypadat jako dlouhá doba, pilotům ale dává dostatek času k tomu, aby letadlo dostali do menší výšky, kde už bude možné dýchat normálně. Pokud se ale maska spustí, raději příliš neotálejte - ve vysoké výšce máte zhruba 20 sekund, než upadnete do bezvědomí.

Každý pilot má jiné jídlo

Když se piloti pouští do jídla, nemohou si oba naráz pochvalovat, jaký měl kuchař skvělý den, protože je ta jejich svíčková jako od maminky. Nestane se totiž, že by oba měli jedno a to samé jídlo. "Je to pro případ otravy," píše Ichigo29. Piloti se tak nemohou ani podělit nebo si jen dát ochutnat. 

 

Cestujete se psem? Napište jeho jméno na přepravku

Pokud s sebou do letadla musíte za každou cenu vzít psa, čekejte, že to pro něj nebude zrovna příjemný zážitek. Zhruba třetina převážených psů je ve stresu už ve chvíli, kdy je v odbavíte, a to se ani ještě nedostali do letadla.

"Pracovníci, kteří umisťují zavazadla do letadla, se je většinou snaží uklidnit. Ale jediné, co můžeme dělat, je na ně mluvit," uvádí uživatel RabbitMix. Mnohem líp se na zvíře mluví, když slyší své jméno. Takže pokud chcete svého psa trochu uklidnit, napište jeho jméno na přepravní box.

Jen zajímavost - kočkám cestování nevadí. "Nikdy jsem v zavazadlovém prostoru neviděl vyděšenou kočku. Těm je to fuk," dodal RabbitMix.

Ups, něco nám asi upadlo...

Můžete si být téměř stoprocentně jistí, že vašemu letadlu chybí nějaká součástka nebo má někde něco rozbité. Nemusíte se ale bát, pokud to třeba není vzletová klapka nebo motor, nezaregistrujete to a ani to nijak neomezuje jeho provoz. "Je obrovský seznam věcí, které mohou na letadlu chybět a pořád bude mít povoleno létat," tvrdí unimproved. Ehm, jak se dá jednou větou pasažéra vyděsit i uklidnit zároveň, že?

A ještě jedna drobnost - do každého letadla někdy uhodl blesk. Podle amerických leteckých odborníků dostane každé civilní letadlo ročně alespoň jeden zásah. Není tak třeba se bát, je to běžné.

Hlavní zásada: buďte milí!

Zpruzené klienty nemá nikdo rád, zvlášť někdo, kdo musí celou svou pracovní dobu vystupovat mile. Takže zkuste se příště chovat trošku vstřícněji, usmějte se a buďte milí už při odbavení na přepážce. Lehká nadváha zavazadle se tak ztratí. To samé pak přímo v letadle, třeba se pro vás najde lepší místo než vedle člověka, který "přetéká" i na vaše sedadlo.

A pokud si všimnete nějakého problému, za který letušky nemohou, dejte to letecké společnosti vědět na Twitteru. Když si budete na nedostatek stěžovat stevardům, nic s tím nenadělají. Twitter ale vedení společnosti monitoruje...

Zdroje:
Vlastní