Tluchoř: Pavel Blažek by měl být novým předsedou ODS místo Nečase

- Aktuality autor: Michal Polák

Ve středních Čechách, odkud pochází většina rebelujících poslanců ODS, má před volebním kongresem zatím nejvíce nominací na předsedu strany premiér a současný šéf občanských demokratů Petr Nečas. Minulý týden ho podpořili spolustraníci v Kolíně, Mladé Boleslavi a Berouně.

Petr Tluchoř

Petr Tluchoř,zdroj: Mediafax

 Jednu nominaci získal ministr spravedlnosti a nynější místopředseda ODS Pavel Blažek, a to od občanských demokratů v okrese Praha-východ. Dnes to řekl regionální manažer strany Lukáš Paclt. 

ODS v Praze-východ je domovskou organizací neformálního vůdce rebelů Petra Tluchoře. Toho také v pátek jeho oblastní kolegové nominovali současně na prvního i řadového místopředsedu. Další místopředsednickou funkci by podle nich měl obsadit jiný revoltující poslanec Ivan Fuksa. Bývalý ministr zemědělství Fuksa bodoval i na Kolínsku, kde mu tamní ODS přiřkla nominaci na místopředsednické křeslo spolu se znovuzvoleným senátorem a teplickým primátorem Jaroslavem Kuberou, europoslancem Milanem Cabrnochem a nynější první místopředsedkyní ODS a šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou. Kuberu chtějí za místopředsedu také na Mladoboleslavsku. 

Němcová se objevuje v nominacích ještě na Berounsku a Mladoboleslavsku. Zatímco boleslavská ODS si přeje, aby obhájila funkci první místopředsedkyně, kolínští občanští demokraté nominovali na tento post bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Mladoboleslavští straníci by uvítali, kdyby Pospíšil byl nadále řadovým místopředsedou. Kromě něj by tuto funkci podle nich mohl zastávat i boleslavský primátor a šéf středočeské ODS Raduan Nwelati. Ten by se na místopředsedu hodil i podle berounské ODS, která do těchto funkcí nominovala ještě pražského primátora Bohuslava Svobodu nebo prezidentova poradce a krajského zastupitele Jana Skopečka. 

Nominační proces není uzavřen, dnes ještě čeká jednání ODS na Kladensku, Mělnicku, Nymbursku, Příbramsku a v Praze-západ a v úterý na Benešovsku, Kutnohorsku a Rakovnicku. Ve čtvrtek pak o konečných nominacích rozhodne regionální sněm. 

Volební kongres ODS se sejde o nadcházejícím víkendu v Brně. Vedení ODS se zřejmě výrazně promění, a pokud Nečas obhájí pozici šéfa strany, asi přijde o většinu svých bývalých spojenců mezi místopředsedy.

Tagy: ODS předseda kongres

Zdroje: ČTK