Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Titanic nepřestává fascinovat a vydělávat. Úspěšně na to sází aukční síně

Titanic nepřestává fascinovat a vydělávat. Úspěšně na to sází aukční síně
Tento ledovec se stal Titaniku osudným. Jeho fotka se vydražila za v přepočtu 790 tisíc korun | zdroj: Profimedia

Titanic, obří loď, která si měla získat slávu svou velikostí, nikoli potopením i více než sto let po své zkáze fascinuje zástupy lidí. Zatímco některým si o ní stačí něco přečíst nebo se podívat na film, najde se úzká skupinka bohatých sběratelů, kteří touží mít doma nějaký suvenýr. Třeba v podobě fotografie ledovce, který stál za zkázou i slávou Titaniku. Vydražila se za 21 tisíc liber (790 tisíc korun). 

I když to zní cynicky, jak umírají potomci přeživších, případně jejich rodinám docházejí peníze, objevuje se na aukcích stále více věcí, které s Titanikem souvisí. Například Britka Millvina Deanová v roce 2009 dražila kufr, které měla s sebou na "lodi milionářů", jen aby měla na poplatky v pečovatelském domě. 

Zatím nejdražším předmětem, který se v souvislosti s Titanikem vydražil, jsou housle Wallace Hartleyho. Nástroj muže, který hrál cestujícím až do poslední chvíle, se před dvěma lety prodaly za 900 tisíc liber (zhruba 34 milionů korun).

Na ledovci byl ještě vidět lak z přídě Titaniku

Oproti tomu je cena "pouhé" fotografie ledovce jako nic, stejně ale slouží jako cenná připomínka katastrofy. Podle aukční síně Henry Aldridge a syn ji pořídil ráno 15. dubna 1912, tedy jen pár hodin po potopení, steward lodi Prinz Adalbert. Ta tehdy projížděla kolem, aniž by o katastrofě věděla.

Steward popsal, že na jedné straně ledovce byly dosud patrné červené stopy po laku. Snímek pak použili právníci společnosti White Star Line, vlastníka Titaniku, při následných soudních sporech.

Zájem o fotografii, která zachycuje "viníka" nehody, se tedy dal očekávat. Jenže do dražeb putují i mnohem bizarnější předměty - a lidé lační toho mít doma alespoň kousek Titaniku, za ně platí milionové částky.  

Nejdražší sušenka na světě

Kromě nádobí, nábytku a dalších věcí, které potápěči vylovili z mořského dna, se se v aukčních síních objevují i osobní věci. Kromě již zmíněného kufru to byly třeba hodinky a hřeben pasažéra Johna Gilla nebo medailonek Helen Churchill Candeeové. 

Někteří sběratelé se artefakty z Titaniku dokonce specializují, takže se zájem o předměty, které měli pasažéři s sebou, dá očekávat do té doby, dokud se budou objevovat v aukcích. 

I přes jejich množství a rozmanitost ale v bizarnostech vede krekr, který se našel na palubě záchranné lodi. Obyčejná sušenka, jen s "příchutí Titaniku" se vydražila za stěží uvěřitelných 15 tisíc liber, tedy více než půl milionu korun! Patřila Jamesi a Mabel Fenwickovým, kteří se vydali na parníku Carpathia na tříměsíční líbánkovou plavbu do Evropy. 

Právě Carpathia zachránil život 705 osobám ze ztroskotaného Titaniku. Manželé Fenwickovi celou záchrannou akci a odvoz přeživších do přístavu fotili a James si o tom vedl i deník, uvádí aukční síň Henry Aldridge a syn.

Kromě toho si ale na památku na tragickou událost, jíž byl svědkem, vzal jeden z "balíčků poslední záchrany", který našel v jednom ze záchranných člunů. A právě v něm byla ukrytá nyní nejdražší sušenka na světě. 

Zdroje:
Vlastní