Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Těžká soda Kalouskovi. Poslankyně KSČM prozradila, co všechno udělá kvůli moci

Těžká soda Kalouskovi. Poslankyně KSČM prozradila, co všechno udělá kvůli moci
Miroslav Kalousek | zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

ROZHOVOR Čeští občané jsou na rozdíl od některých politiků normální, a proto se budou podle bývalé poslankyně KSČM za Moravskoslezský kraj Kateřiny Konečné rozhodovat v předčasných volbách podle toho, co je trápí, a ne podle uměle vnesených témat. Před třemi lety je Miroslav Kalousek strašil složenkami, teď návratem před rok 1989, ale lidé mu už neuvěří.

Od politiků napříč politickým spektrem, počínaje předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a konče místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalousek, se ozývají hlasy, že prezidentovy návštěvy krajů v tomto čase jsou ovlivňováním předvolební kampaně a že Miloš Zeman setkávání s občany zneužívá pro propagaci SPOZ. Jak se na to díváte vy?

Je samozřejmě v pořádku a je správné, když pan prezident vyjíždí do krajů a když komunikuje s občany. Pevně věřím, že se pan prezident zachová tak, jak slíbil, a že se vyhne jakékoli propagaci SPOZ, byť chápu, že ho doprovázejí lidé spjatí nebo kandidující za SPOZ, ale to nelze považovat za nějakou předvolební kampaň. Pokud se bude bavit o svých prezidentských tématech, bude s lidmi komunikovat jako prezident, ne jako zakladatel SPOZ, tak si myslím, že to ničemu nevadí. A já jsem vždy vítala, když politici – a je jedno, jestli to byli ministři, premiér, poslanci nebo i prezident – opravdu jezdili do krajů. Protože až tady – a teď mluvím za náš Moravskoslezský kraj – pozná člověk hloubku té sociální katastrofy, která se na nás řítí v souvislosti s avizovaným ukončováním některých pracovních míst v dolech.

Jak vnímají lidé, s nimiž se setkáváte, začátek předvolební kampaně? Je z jejich reakcí poznat, zda u nich budou při rozhodování hrát větší roli sociální a ekonomická témata nebo se společně s Miroslavem Kalouskem pustí do boje za svobodu a ochranu parlamentní demokracie?

Myslím, že čeští občané jsou na rozdíl od některých politiků normální. Když diskutuji s občany, tak opravdu neřešíme ochranu demokracie, která je navíc v České republice i v české Ústavě ochráněna dostatečně, ale řešíme zcela konkrétní věci. Třeba avizovanou ztrátu zaměstnání, která teď na severní Moravě hrozí několika tisícům lidí, to, jak se k nim chovají zaměstnavatelé, jaké mají pracovní podmínky, jestli jsou schopni uživit své rodiny, teď aktuálně nástup do škol. Vždyť prostředky, které rodina musí vynaložit k tomu, aby dítě vůbec mohlo nastoupit do školy, dosahují několikatisícových částek a pro spoustu rodin je to dnes velký problém. Takže se bavíme o zcela konkrétních věcech, které ty lidi trápí. Rozhodně ne o filosofických tématech, která se snaží pan Kalousek vnášet do předvolební kampaně.

Po sedmi letech vlády pravice předpovídají průzkumy poměrně jasné vítězství druhé straně. I proto už první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek varoval voliče před tím, co by mohlo nastat, kdyby ČSSD a KSČM, případně s další levicovou stranou, získaly ústavní většinu, tedy před jakýmsi zvratem před rok 1989. Co říkáte jeho obavám a plánuje KSČM návrat něčeho, co tu platilo před rokem 1989?

Pan Kalousek je typ člověka, který si jednak nevidí do pusy a jednak dělá všechno pro to, aby zůstal u moci. Za posledních sedm let nám předvedl, co to je demokracie v jeho pojetí. Ta spočívala v tom, že jeho TOP 09 manipulovala s jednacím řádem Poslanecké sněmovny a panu Kalouskovi vůbec nevadilo, že porušuje zákony této země, které si navíc sám schválil jako tehdejší poslanec. Myslím, že to strašení už je dávno za námi a že bychom se měli dívat do budoucna. Každý, kdo si přečte náš volební program, tak musí zjistit, že je nesmysl, co pan Kalousek říká. My jsme strana, která je založená na ústavních principech této země, a náš program tomu také odpovídá.

Zdroje: