Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Tajemný poslanec VV Babák. Z ničeho ´vytřískal´ 35 milionů

Tajemný poslanec VV Babák. Z ničeho ´vytřískal´ 35 milionů
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Jednou z mnoha podivností kolem Věcí veřejných se stalo i financování strany jejím nynějším ekonomickým expertem Michalem Babákem. Ten potřeboval několik dnů na to, aby údajně vysvětlil a částečně doložil týdeníku Respekt, jak to bylo s jeho šestimilionovým darem.

Podezřele se jevil šestimilionový dar Michala Babáka straně Věci veřejné. Týdeníku Respekt totiž nebyl schopen před týdnem uspokojivě vysvětlit, odkud peníze vzal. Mezitím server Aktuálně.cz zjistil, že poslanec si na tři nemovitosti vzal hypotéky v celkové výši dvanáct milionů korun a měsíčně splácí téměř šedesát tisíc.

Část tajemství poslancova štědrého daru se skrývá ve firmě WCM CZ, v níž je jednatelem a která patří jeho dvěma kamarádům. Od ní si půjčil několik milionů korun, aby je mohl darovat ambiciózní politické straně. Tu půjčku si podle svých slov mohl dovolit proto, že vlastní jakési akcie, které teď prodává „asi tak za třicet nebo čtyřicet" milionů korun a bude tedy mít z čeho vracet.

Za tři roky zvýšily akcie svou hodnotu stonásobně

Tou dosud tajenou akciovou firmou, z níž by mu měl plynout takový příjem, je auditorská společnost Bene Factum, kterou v roce 2007 spoluzaložil a získal v ní patnáct procent akcií celkem za tři sta tisíc korun. Podle Babáka firma vzkvétá a její akcie dramaticky nabyly na hodnotě. Loni podepsal smlouvu o prodeji akcií jednomu ze stávajících akcionářů Bene Factum a inkasovat by měl ve dvou splátkách až pětatřicet milionů korun.

Celý článek na ParlamentniListy.cz