Symantec: Z Facebooku mohly roky unikat osobní údaje

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Osobní údaje o uživatelích sociální sítě Facebook mohly v posledních letech nešťastnou náhodou unikat k dalším subjektům, zejména zadavatelům reklamy. Na oficiálním blogu to uvedla agentura Symantec. Podle mluvčí Facebooku je ale tato zpráva nepřesná.

Výrobce bezpečnostního softwaru dodal, že se třetí subjekty mohly dostat k informacím o profilech, fotografiím a chatu a mohly mít možnost odesílat vzkazy. "Odhadujeme, že k dubnu 2011 umožňovalo tento únik téměř 100 tisíc aplikací," uvedl Symantec na blogu. 

Dodal ale, že si třetí subjekty nemusely uvědomit, že můžou mít k informacím přístup. Podle Symanteku mohly během let nedopatřením uniknout miliony přístupů prostřednictvím statisíců aplikací. 

Blog dodává, že Facebook dostal o situaci zprávu a únik potvrdil. Sociální síť pak přijala kroky, aby záležitost vyřešila. 

Facebook se brání a tvrzení popírá

"Bohužel má závěrečná zpráva Symanteku několik nepřesností. Konkrétně, provedli jsme šetření, které neprokázalo, že by výsledkem této situace bylo sdílení soukromých informací uživatelů s neautorizovanými třetími stranami," reagovala tisková mluvčí Facebooku Malorie Lucichová. 

Podle ní zpráva Symanteku také ignoruje smluvní závazek inzerentů a vývojářů, který jim zakazuje získávat nebo sdílet osobní informace klientů. Facebook má přes 500 milionů uživatelů a o jejich čas strávený na internetu i dolary z reklamy soupeří se společnostmi Google a Yahoo, napsala agentura Reuters.

Tagy: Facebook únik data

Zdroje: ČTK