John odchází z vlády, VV chtějí jednání koaličních špiček

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO. Vicepremiér a předseda VV Radek John potvrdil svou rezignaci na vládní funkci. John ve středu uvedl, že strana trvá na personální rekonstrukci vlády a žádá urychlené jednání koaličních lídrů ve formátu K9. K tomu by mělo dojít ještě ve středu večer.

Premiéra Petra Nečase (ODS) John požádá, aby předal jeho rezignaci prezidentovi.

John řekl, že necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje. S Nečasem se někdejší ministr vnitra v minulých dnech neshodl na podobě svého týmu. Premiér v první reakci řekl, že o Johnově záměru neví. 

"Situace je podle mne už nadále neudržitelná," řekl John. Je prý přesvědčen o tom, že stávající kabinet bez dalších změn nemůže prosazovat a veřejnosti vysvětlovat reformy a jejich význam. O svém rozhodnutí by rád osobně informoval prezidenta Klause

John: V dubnu jsme ustoupili, ale...

V krátkém vystoupení pro média John uvedl, že VV při dubnové vládní krizi ustoupily v zájmu uklidnění situace a očekávaly, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem, za nějž ponese John odpovědnost. 

"Avšak to se neděje, reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny jsou v nedohlednu," zdůraznil předseda VV. Od své rezignace si slibuje urychlení reformních snah vlády. "Situace je neudržitelná," uvedl John, jenž i za poslanecký klub VV žádá rychlé svolání K9. 

Nečas: Nic o tom nevím

Předseda vlády Nečas v bezprostřední reakci řekl, že o Johnově záměru zatím neví. "Takovou informaci jsem neobdržel a nemůžu ji ani komentovat. Předpokládám, že se s panem místopředsedou Johnem setkáme," řekl. 

S Johnem prý o jeho vládním úřadu v úterý mluvil a předseda VV tehdy neavizoval, že se chystá vládu opustit. "Poměrně hodně jsme postoupili z hlediska jednacího řádu, statutu vládního výboru i z hlediska kompetencí, které by tento vládní výbor měl mít a dohodli jsme se i na určitých dalších krocích, které by souvisely s činností místopředsedy vlády pro boj s korupcí," řekl. 

John, který se po odchodu z čela ministerstva vnitra, stal vicepremiérem s odpovědností za boj s korupcí, chtěl mezi svými spolupracovníky například někdejšího náměstka na vnitru Michala Moroze. Proti jeho výběru spolupracovníků se ale Nečas postavil. Jejich spor nevyřešila ani úterní odpolední schůzka.

Pod úřadem vlády

Úřad vicepremiéra pro boj s korupcí vznikl před dvěma týdny. Vláda tehdy rozhodla o tom, že rozpočet úřadu bude letos 21,5 milionu korun a jeho 13 zaměstnanců bude platit úřad vlády. Právě tato okolnost umožňuje Nečasovi do výběru Johnových spolupracovníků vstupovat. 

John uvažoval, že kromě Moroze zaměstná i někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka známého z kauzy v jejímž důsledku na ministerstvu životního prostředí skončil ministr Pavel Drobil (ODS).

Tagy: Vláda odchod K9

Zdroje: ČTK