Summity USA-EU zřejmě spějí k definitivnímu zrušení

- Aktuality autor: red

Plánovaný summit Evropské unie a Spojených států amerických, který se měl v květnu uskutečnit v metropoli předsednické země EU Madridu, bude zřejmě zrušen.

Američané vůbec poprvé připustili, že očekávaná neúčast prezidenta USA Baracka Obamy, o níž spekulovala média, souvisí se zmatky kolem nově zavedené lisabonské smlouvy o reformě institucí EU.

Deník The New York Times se odvolává navíc na tvrzení nejmenovaného zdroje, který tvrdí, že k rozhodnutí amerického prezidenta přispělo i přesvědčení, že loňský dubnový summit EU-USA v Praze byl jen ztrátou času.

"Prezident vynechal i oběd s evropskými lídry při malém setkání EU-USA loni v listopadu ve Washingtonu. Místo sebe poslal viceprezidenta Josepha Bidena, což je něco, co by bývalý prezident George Bush nikdy neudělal," píše The New York Times.

Obamova neochota setkat se s představiteli Evropské unie údajně pramení z "pořádků", které koncem loňského roku zavedla lisabonská smlouva.

Mluvčí amerického ministerstva zahraniční Philip Crowley novinářům ve Washingtonu řekl, že smlouva přinesla zmatek do celé organizace summitu, protože není jasné, s kým by se Obama vlastně měl setkat.

V současnosti totiž unii zastupují v podstatě tři lidé - španělský premiér José Luis Zapatero, jehož země unii na půl roku předsedá, šéf Evropské komise José Barroso a nový prezident EU Herman Van Rompuy.

Tagy: USA obama EU zruseni summit

Zdroje: ČTK