Strojvedoucí po nehodě: Doufám, že nebudou mrtví, protože bych je měl na svědomí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 7. 2013 15:22) - Aktuality autor: Michal Polák

Při středeční železniční nehodě ve Španělsku zahynulo nejméně 78 lidí a 140 osob bylo zraněno. Informovala o tom dnes španělská média s odvoláním na místní úřady autonomní oblasti Galicie. Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů příčinou neštěstí zřejmě bylo více než dvojnásobné překročení povolené rychlosti v ostré zatáčce u města Santiago de Compostela. Španělské ministerstvo vnitra vyloučilo, že by šlo o teroristický útok či sabotáž. Podle české ambasády v Madridu nejsou mezi dosud známými oběťmi žádní Češi. Totožnost ani národnost většiny obětí ovšem zatím nebyla zveřejněna. 

Nehoda vlaku v Santiagu de Compostela

Nehoda vlaku v Santiagu de Compostela,zdroj: Profimedia.cz

Na místo tragédie, kde stále pokračují záchranné práce, dorazil premiér Mariano Rajoy, uvedla španělská média. Rajoy, který je rodákem ze Santiaga de Compostela, hned po nehodě vyjádřil své hluboké pohnutí a soustrast s pozůstalými. O neštěstí byl informován také papež František, který je na své první zahraniční cestě v Brazílii. František sdílí bolest postižených rodin a vyzývá věřící k modlitbám za mrtvé a zraněné, řekl papežův mluvčí Federico Lombardi na tiskové konferenci v Riu de Janeiro. 

Galicijský regionální šéf Alberto Nuňez Feijoo vyhlásil dnes v reakci na tragédii sedmidenní smutek. 

Záchranáři našli 73 mrtvých v troskách soupravy, pět dalších cestujících zemřelo po převozu do nemocnice. Regionální deník La Voz de Galicia mluví dokonce o 79 obětech. V kritickém stavu je podle médií až 20 zraněných. 


Podle českého konzula Jindřicha Kubovského zatím nejsou informace, že by mezi mrtvými byli čeští občané. "Zatím nemáme zprávy o obětech z řad českých občanů. Z celkového počtu mrtvých bylo ale dosud identifikováno pouze devět," upřesnil konzul. Nikdo z Čechů se také zatím na ambasádu neobrátil s tím, že by ve vlaku cestoval jeho blízký. 

Nehoda je druhým nejhorším vlakovým neštěstím v Evropě za posledních dvacet let. Více obětí - 101 - si vyžádala jen nehoda německého rychlovlaku u města Eschede v červnu 1998. Ještě více lidí zemřelo na železnici, a to také ve Španělsku, v březnu 2004, tehdy ale šlo o sérii teroristických útoků se 191 mrtvými. 

Rychlovlak Alvia státní železniční společnosti Renfe jel ve středu z Madridu do města Ferrol na severozápadě Španělska. Všech jeho 13 vagonů vykolejilo ve 20:42 SELČ v zatáčce nedaleko poutního města Santiago de Compostela. Podle společnosti Renfe přepravoval vlak 238 pasažérů. 

Příčinou pravděpodobně vysoká rychlost

Španělský list ABC označil za údajnou příčinu nehody příliš velkou rychlost. Rychlovlak Alvia jezdí rychlostí až 250 kilometrů v hodině. U Santiaga de Compostela ale musí zpomalit kvůli řadě zatáček. Osudná zatáčka zhruba tři kilometry od nádraží v Santiagu je jednou z nejostřejších na trati a rychlost je zde omezena na 80 kilometrů v hodině. Deník El País s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním uvedl, že vlak do zatáčky vjel rychlostí 190 kilometrů v hodině. 

Vykolejená lokomotiva

Vykolejená lokomotiva,zdroj:Getty Images

Potvrdil to údajně jeden ze dvou strojvedoucích, kteří oba nehodu přežili. Strojvedoucí podle listu El País krátce po nehodě komunikoval vysílačkou s nedalekou stanicí: tvrdil, že má bolesti v zádech a není schopen dostat se z kabiny. "Doufám, že nebudou mrtví, protože bych je měl na svědomí," prohlásil údajně. 

Nejhůře zasažen byl podle médií restaurační vagon, který se při nehodě vymrštil do výšky a odlétl téměř 15 metrů daleko. 

Záchranáři celou noc i dnes ráno vyprošťovali zraněné a pátrali po dalších možných obětech. Mohutný jeřáb vyzdvihuje zničené vagony z trati na silnici, provoz na významném železničním uzlu však patrně ještě dlouho obnoven nebude.  

Tagy: Španělsko nehoda vlaku

Zdroje: ČTK