Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 11°C Polojasno

Století staříci zatěžují japonský státní rozpočet. Dárky pro ně jsou moc drahé

26. 8. 2015 – 12:51 | Magazín | roj

Století staříci zatěžují japonský státní rozpočet. Dárky pro ně jsou moc drahé
Japonka Misao Okawaová byla do své smrti v dubnu nejstarší ženou na světě | zdroj: Profimedia

Stoletých občanů je v Japonsku tolik, že začínají pomalu ale jistě zatěžovat státní kasu. I když trochu jiným způsobem, než by se čekalo. Už více než 50 let dostává každý občan, který dovrší stovku, od premiéra dopis a s ním i stříbrný kalíšek na saké. A to se v takovém počtu jubilantů řádně prodraží - jen loni za jejich výrobu vláda utratila v přepočtu téměř 51 milionu korun. Kalíšky tak buď zcela zruší, nebo je začne vyrábět v levnější verzi. 

V roce 1963 mělo Japonsko 153 stoletých, do roku 1998 ale jejich počet překročil hranici 10 tisíc. Při posledním sčítání se vyšplhal na téměř 59 tisíc - a tento údaj bude patrně opět vyšší, až vláda před dnem seniorů připadajícím na 15. září zveřejní nové počty.

Kalíšky sakazuki, které vláda rozdává staletým už od roku 1963, by tak mohla nahradit jejich levnější verze, anebo by mohly být zrušeny úplně.

V loňském roce ministerstvo utratilo 260 milionů jenů (50,8 milionu Kč) na výrobu kalíšků, z nichž každý stojí zhruba 8000 jenů (zhruba 1500 korun). Už před několika lety byl průměr kalíšku poněkud zmenšen, aby se snížily výrobní náklady.

I tak ale zatěžují kasu ministerstva zdravotnictví natolik, že by letos mohly být poprvé vyrobeny z levnějšího kovu, anebo zrušeny úplně a nahrazeny nějakým jiným - a levnějším - památečním dárkem, případně pouze pozdravným dopisem od premiéra.

Demografové předpovídají, že počet stoletých se bude v Japonsku nadále zvyšovat. Japonské obyvatelstvo celkově stárne, což je výsledek nízké porodnosti, kvalitnější lékařské péče pro všechny a záliby v tradiční nízkotučné stravě skládající se z ryb, tofu, zeleniny a rýže.

Japonky žijí průměrně 86,3 roku, což je co do dlouhověkosti v loňském roce vyneslo na špičku celosvětového žebříčku, zatímco Japonci se umístili na čtvrtém místě s průměrnou délkou života 80,5 roku.

Více než čtvrtině ze 126 milionů obyvatel Japonska je nyní více než 65 let a jak napsal britský list The Guardian, do poloviny století má podle předpovědí expertů tento počet stoupnout na zhruba 40 procent.

Nejstarší japonští obyvatelé jsou v zemi předmětem úcty a hrdosti, ale ani jim se nevyhnuly skandály. V roce 2010 se zjistilo, že nejméně 200 stoletých nějakým záhadným způsobem vypadlo z oficiálních vládních demografických záznamů. A jiní na těchto seznamech naopak stále zůstávali, a to přesto, že už byli dávno mrtví. Byla mezi nimi i žena, jejíž věk úřední matriky uváděly 125 let - a to přesto, že před desetiletími zemřela a na místě jejího domu nechalo město v roce 1981 vybudovat park.

Předchozí článek

Žádné kouření a noční kluby, Mario! Balotelli má ve smlouvě klauzuli o slušném chování

Následující článek

Jako 'Popelka' se stala symbolem útoku na WTC. Marcy Bordersová zemřela na rakovinu