Stát znevýhodňuje manželské pěstouny před nesezdanými

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, platná od loňského ledna, znevýhodňuje podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka manželské pěstounské páry před těmi nesezdanými. 

Rodina u stanu (ilustrační fotografie)

Rodina u stanu (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Nesezdaný pár, který pečuje o dvě děti, pobírá od státu 16.000 korun měsíčně, zatímco manželé-pěstouni ve stejné situaci pobírají pouze 12.000 korun. Křeček proto vyzval vedení ministerstva práce a sociálních věcí, aby se tímto problémem zabývalo a sjednalo nápravu. 

Podle současného znění zákona u nesezdaných párů, u kterých druh i družka každý na sebe napsáno jedno dítě, každý z nich pobírá měsíčně po 8000 korunách na dítě. Celkový příjem této domácnosti je tak 16.000 korun za měsíc.

U manželů však dávku dostává pouze jeden z nich na obě děti, a to ve výši 12.000 korun. Druhý nedostává nic. Stejný příjem 8000 korun mají manželé i nesezdané páry jen v případě, že pečují pouze o jedno dítě.

Do ledna 2013 poskytoval stát finanční odměnu každému pěstounovi, a to bez ohledu na to, zda žil v manželství či nikoli. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí však od ledna 2013 stanoví, že u manželských párů patří odměna pouze jednomu z manželů, bez ohledu na to, že i druhý má soudem svěřené dítě v pěstounské péči. Příjem domácnosti pěstounů-manželů se tak výrazně snížil ve srovnání s příjmem nesezdaných párů.

I když není porušen antidiskriminační zákon, může jít o porušení zákazu diskriminace v Listině základních práv a svobod, uvedl Křeček s tím, že o tom informoval ministerstvo.

Tagy: rodina adopce pěstouni

Zdroje: ČTK