Stát pomůže Kongresovému centru Praha, zaplatí část dluhu

- Aktuality autor: red

Stát chce pomoci Kongresovému centru Praha (KCP), které má v dubnu splatit část svého téměř dvoumiliardového dluhu a jemuž bez pomoci hrozí úpadek.

S odvoláním na mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba o uvěžované státní intervenci informovala Mladá fronta Dnes ve své pražské příloze a server iDnes.cz. Celkový dluh stát hradit odmítá a nemá v úmyslu KCP ani vlastnit, doplnil mluvčí. 

"V případě, že kongresové centrum nebude mít prostředky na dubnovou splátku, ministerstvo splní úlohu ručitele a splátku zaplatí," řekl Jakob. Poté podle něj ministerstvo začne splátku od dlužníka vymáhat. 

Centrum dluží přes 1,8 miliardy korun a v dubnu má splatit 90 milionů korun. Na splátku ale nemá dostatek finančních prostředků a peníze na ni nenašel ani jeho stoprocentní vlastník, hlavní město Praha. V této souvislosti se před časem spekulovalo o tom, že kongresové centrum míří k úpadku a jeho majetek si rozeberou věřitelé. 

Náměstek pražského primátora Milan Richter minulý týden pro Rádio Česko ale řekl, že "s konkurzem v dubnu je to trochu poplašná zpráva". "V dubnu je sice nutné splatit úroky a finanční prostředky chybí, ale jednáme o tom s městem i s ministerstvem," uvedl. 

Dluh centrum nashromáždilo kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Hlavní město si poté slibovalo pomoc i od státu, který by společnost oddlužil. Jenže stát loni na podzim požadavek magistrátu odmítl. 

Do portfolia KCP patří také hotel Holiday Inn, Byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla poradenská firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun. 

Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.

Tagy: dluh Praha

Zdroje: ČTK