Konečné výsledky: Janukovyč vyhrál prezidentské volby

- Aktuality autor: red

Vůdce ukrajinské opozice Viktor Janukovyč je vítězem nedělních prezidentských voleb. Oznámila to v pondělí odpoledne ústřední volební komise na své internetové stránce.

Po sečtení 98,42 procenta odevzdaných hlasů Janukovyč získal 48,60 procenta, zatímco dosavadní premiérka Julija Tymošenková 45,81 procenta. Tymošenková tak už svého rivala nemůže předstihnout. Zatím ale odmítla uznat porážku, takže nejistota kolem dalšího vývoje stále trvá. Souboj byl každopádně těsnější, než se očekávalo - a než ukazovaly první odhady.

Pozorovatelé OBSE označili volby za kvalifikované, transparentní a čestné. Šéf pozorovatelské mise OBSE Joao Soares dokonce prohlásil, že hlasování bylo působivou ukázkou demokratických voleb.

Tímto jasným prohlášením OBSE podle agentury AP zvýšila tlak na Tymošenkovou, aby porážku uznala. Janukovyč sám se naopak už v pondělí ráno vyhlásil vítězem hlasování. Tymošenková to však odmítla s tím, že "je příliš brzy dělat jakékoliv závěry". Své stoupence vyzvala, aby bojovali za každý hlasovací lístek. 

Tisková konference, kterou Tymošenková původně ohlásila na 12:00 SEČ a pak ji odsunula na 16:00 SEČ, byla přeložena na úterý. Není však jasné, zda premiérka chce uznat porážku a blahopřát vítězi, jak je to v demokraciích obvyklé. Podle dosavadních výsledků se 4,40 procenta hlasujících vyslovilo proti oběma kandidátům. To umožňuje ukrajinský volební zákon. ¨¨

Jeden ze členů volební komise sdělil, že komise zatím nemá žádné informace o rozsáhlých podvodech, před nimiž obě soupeřící strany předem varovaly. Přesto očekává, že neúspěšný kandidát u soudu výsledky napadne. "V souladu s tradicemi ukrajinských voleb poražený nikdy prohru nepřijímá," připomněl ještě před uzavřením volebních místností. 

Pokud bude Janukoyčovo vítězství oficiálně potvrzeno, mohlo by podle agentury AP v zemi obnovit do velké míry vliv Moskvy. Za nynějšího vedení se Ukrajina snažila vytvářet úzké vztahy se Západem. Prozápadně orientovaný dosavadní prezident Viktor Juščenko, který společně s Tymošenkovou vedl před léty takzvanou oranžovou revoluci, však minulý měsíc v prvním kole voleb hlavy státu na celé čáře propadl. 

Podle pozorovatelů nejde o to, že by Ukrajinci přestali podporovat politické a ekonomické cíle oranžové revoluce, ale spíše o to, že jsou hluboce zklamáni tím, jak vedení při realizaci slibovaných reforem zklamalo. Volební účast v neděli překročila 69 procent a byla tak asi o tři procenta větší než v lednovém prvním kole. 

Janukovyč je považován za stoupence sblížení s Ruskem a jeho volební základnou je průmyslový ukrajinský východ a jižní část země osídlená rusky mluvícím obyvatelstvem. V zahraniční politice šéf Strany regionů odmítá spojení své země s NATO a prosazuje "vyváženou" politiku vůči Západu i Moskvě. 

Během volební kampaně, která začala v polovině loňského října, Janukovyč vyzýval k zavedení ruštiny jako státního jazyka spolu s ukrajinštinou, k dohodě s Moskvou ohledně sporné ruské námořní základny v Sevastopolu a k větší toleranci k působení ruské pravoslavné církve na Ukrajině. Ruská agentura ITAR-TASS v neděli napsala, že volba Ukrajinců nepochybně otevře novou kapitolu ve vztazích s Moskvou.

Tagy: Ukrajina janukovyc vítězství

Zdroje: ČTK