Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Stát nebude vymáhat dlužné částky po kriminálnících, nevyplatí se to

Stát nebude vymáhat dlužné částky po kriminálnících, nevyplatí se to
Pokud by zákon prošel, mohou být pachatelům trestných činů dlužné částky prominuty. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Stát už nebude po pachatelích trestných činů vymáhat peníze, které potom dává obětem trestných činů jako pomoc. Vyplývá to z novely zákona o obětech trestných činů, které připravilo Ministerstvo spravedlnosti. Důvodem prý je to, že vymahatelnost těchto peněz po kriminálnících je takřka nulová a většinu těchto výdajů stejně nakonec zaplatí stát. 

„Usilujeme o to, aby bylo bez náhrady zrušeno ustanovení, na základě něhož poskytnutím peněžní pomoci oběti následně přechází nárok oběti na náhradu škody nebo nemajetkové újmy vůči pachateli na stát,“ řekl Jiří Kapras z ministerstva spravedlnosti, které v těchto dnech eviduje více než 60 pohledávek vůči pachatelům trestných činů.

Zákon, který umožňuje států vymáhat pohledávky po pachatelích trestných činů, platí už dva roky a stát za tu dobu eviduje 729 žádostí od obětí trestných činů, kterým musel vyplatit více než 18 milionů.

V případě, že by novela prošla, mohly by být tyto peníze pachatelům trestné činnosti rovnou prominuty. Proti tomu se ale bouří nevládní organizace, které pomáhají obětem, protože část těchto peněz využívají na svůj provoz. Jakub Severa z odboru odškodňování ale tvrdí, že vymáhání těchto částek je pro stát ekonomicky nevýhodné a na administrativních nákladech nakonec utratí víc, než činí samotné dlužné částky. 

Zdroje:
Právo