Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Souvisí dlouhodobé užívání aspirinu se vznikem slepoty?

Souvisí dlouhodobé užívání aspirinu se vznikem slepoty?
Aspirin (ilustrační foto) | zdroj: ThinkStock

Výzkum ukázal na to, že dlouhodobé užívání aspirinu, např. pacienty trpícími potížemi se srdcem, může mít určitou spojitost se zdravotními změnami vedoucími ke ztrátě zraku. Na svých stránkách o tom informovala BBC.

Dlouhodobý výzkum uskutečněný vědci z University of Sydney sledoval po dobu 15 let více než 2300 lidí s věkovým průměrem okolo 60 let. Mezi nimi bylo 10 % pacientů s předepsaným užíváním aspirinu minimálně jednou týdně. Výsledky poukázaly na to, že lidé užívající dlouhodobě aspirin mají větší pravděpodobnost vyvinutí věkem podmíněné makulární degenerace, než lidé aspirin neužívající. Vědci však zároveň zdůraznili, že tyto závěry zatím neposkytují dostatečné podklady k tomu, aby bylo užívání aspirinu upravováno.

Nízké dávky aspirinu snižují riziko infarktu u pacientů s kardiovaskulárními potížemi. Vědci proto ve zprávě také uvedli, že pro tyto pacienty by větší zdravotní riziko obnášelo aspirin nebrat nebo ho vůbec nemít předepsaný, než ho v souladu s doporučením osobního lékaře užívat. Zároveň však uvedli, že doktoři by tento fakt měli brát v potaz při předepisování aspirinu pacientům z rizikových skupin, např. těm, u kterých se věkem podmíněná makulární degenerace již projevila na jednom oku.

Zdroje:
bbc.co.uk